لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

نخستین سفر سه عضو کنگره آمریکا به مناطقی از سوریه: دولت بایدن از مخالفان حمایت کند


فرنچ هیل، عضو جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس در جمع گروهی از کودکان آواره.
فرنچ هیل، عضو جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس در جمع گروهی از کودکان آواره.

سه عضو کنگره ایالات متحده با سفری کوتاه به منطقه‌ای در شمال غرب سوریه، خواستار ادامه اِعمال فشار بر دولت بشار اسد شدند.

آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت: فرنچ هیل عضو مجلس نمایندگان از ایالت آرکانزاس، اسکات فیتزجرالد از ایالت ویسکانسین و بن کلین از ایالت ویرجینیا در سفری حدود یکساعته، گذرگاه مرزی باب‌السلام وارد منطقه‌ شمالی استان حلب شدند که این سفر، که نخستین سفر قانون‌گذاران آمریکایی به سوریه در شش سال اخیر نیز محسوب می‌شود. هر سه آنها عضو حزب جمهوریخواه، حزب مخالف دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هستند.

این منطقه تحت کنترل مخالفان بشار اسد قرار دارد.

فرنچ هیل به همراه دو عضو دیگر کنگره در این سفر کوتاه به شمال غربی سوریه سفر کردند.
فرنچ هیل به همراه دو عضو دیگر کنگره در این سفر کوتاه به شمال غربی سوریه سفر کردند.

فرنچ هیل به آسوشیتدپرس گفت هدف او کارزاری است که دولت آمریکا و متحدان در خاورمیانه را وادار کند که به اعمال فشار بر دولت بشار اسد و حمایت از گروه های مخالف ادامه دهند.

یک شهریور صدای آمریکا گزارش داد، ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام به تازگی به سوریه سفر کرد و در شمال شرق این کشور از دو اردوگاه آوارگان از جمله اردوگاه الهول بازدید کرد. سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد که این بازدیدها شامل گفت‌و‌گو با مدیران اردوگاه‌ها و همچنین ساکنان آن بود تا از نزدیک شرایط انسانی فعلی، بهبود مستمر در امنیت اردوگاه، و تلاش‌ها برای بازگرداندن، توانبخشی و ادغام مجدد ساکنان به کشورهایشان ارزیابی شود.

سفر این سه عضو کنگره در حالی است که در چند ماه اخیر کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی مسیر عادی سازی روابط با سوریه را در پیش گرفته‌اند. او پس از ۱۲ سال به عربستان سعودی سفر کرد و با استقبال گرم در نشست اتحادیه عرب شرکت کرد.

در ده سال اخیر سوریه درگیر جنگ داخلی بود. روسیه و ایران حامی بشار اسد بودند و کشورهای غربی و آمریکا از مخالفان او حمایت کردند. در این یک دهه بیش از ۳۰۰ هزار شهروند غیرنظامی در سوریه جان باختند و میلیون‌ها نفر مجبور به مهاجرت شدند.

XS
SM
MD
LG