لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

آمریکا: عاملان حمله شیمیایی «رژیم اسد» به غوطه باید پاسخگو باشند


آرشیو.
آرشیو.

وزارت امورخارجه آمریکا در دهمین سالگرد حمله شیمیایی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به منطقه غوطه در دمشق بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که «ده سال پیش رژیم اسد راکت‌هایی حامل ماده اعصاب مرگبار سارین را به سمت منطقه غوطه دمشق پرتاب کرد که باعث کشته شدن بیش از ۱۴۰۰ نفر شد.»

در این بیانیه آمده است که آمریکا ده سال بعد، همچنان به دنبال «اجرای عدالت و پاسخگوکردن مسئولین این اعمال وحشتناک» است.

بر اساس این بیانیه، دولت سوریه علیرغم تعهدات بین المللی خود تحت کنوانسیون تسلیحات شیمیایی و قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، هنوز برنامه تسلیحات شیمیایی خود را به طور کامل اعلام و به طوری که قابل راستی آزمایی باشد، منحل نکرده است.

آمریکا می‌گوید سوریه از پذیرفتن هرگونه مسئولیت «در قبال کارزار زشت استفاده از سلاح‌های شیمیایی» خودداری می کند.

استفاده دولت بشار اسد از تسیلحات شیمیایی علیه مخالفان خود در جریان جنگ داخلی به تائید «سازمان منع سلاح‌های شیمیایی» و تحقیقاتی که سازمان ملل نیز در آن دست داشته رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران و روسیه از حامیان بشار اسد در جریان جنگ داخلی این کشور و در طول استفاده اسد از تسلیحات شیمیایی در سرکوب مخالفان خود بوده‌اند. سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی را انکار کرده است و روسیه می‌گوید مخالفان اسد از تسلیحات شیمیایی استفاه کرده‌اند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که واشنگتن همچنان از درخواست‌های مردم سوریه و جامعه مدنی برای عدالت و پاسخگوکردن عاملان جنایات مرتکب شده در سوریه ادامه می‌دهد و در کنار سوری‌ها در تلاش برای آینده‌ای که در آن حقوق بشر آنها رعایت شود، می‌ایستد.

XS
SM
MD
LG