لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

فرمانده نیروهای ائتلاف: واحدهای مستشاری در عراق آماده پاسخ به تهدید گروه‌های شبه‌نظامی هستند


سرلشکر متیو مک فارلن، فرمانده نیرو‌های ائتلاف در عراق و سوریه

فرمانده نیرو‌های ائتلاف در عراق و سوریه روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، به صدای آمریکا گفت که تعدادی از نیروهای ائتلاف در عراق مستشار هستند و برای پاسخ دادن به تهدیدها آمادگی دارند.»

سرلشکر متیو مک‌فارلن این سخنان را در مورد تهدید روزهای اخیر برخی گروه‌های شبه نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در عراق ابراز داشت و افزود که این نیروهای مستشاری تهدیدها را تحت نظر دارند.

این گروه‌های شبه‌نظامی تهدید کرده‌اند که اگر نیرو‌های آمریکایی از عراق خارج نشوند، به آنها حمله خواهند کرد.

به گفته سرلشکر مک‌فارلن، نیروهای امنیتی عراق و نیروهای ائتلاف در مقابل تهدید‌ها با هم همکاری می‌کنند.

فرمانده نیرو‌های ائتلاف اشاره کرد که نقش نیروهای مستقر در عراق، فقط مستشاری است و با دعوت دولت عراق به این کشور آمده‌اند.

پیش از این، محمد شیاع‌السودانی، نخست‌وزیر عراق، روز دوشنبه ۲۳ مرداد، گفته بود که کشورش به حضور نیروهای رزمی خارجی نیاز ندارد و رابطه دولت عراق با نیروهای عراق باید بررسی شود.

سرلشکر متیو مک‌فارلن در این باره گفت: «ما با دعوت دولت عراق اینجا هستیم و نقش ما غیر رزمی است. ما اینجا به نیروهای امنیتی عراقی مشاوره می‌دهیم، به آنها کمک می‌کنیم و تجهیزات مورد نیاز آنها را فراهم می‌کنیم تا مطمئن شویم که آنها ظرفیت نیروهای رزمی لازم را دارند.»

او گفت: «نیروهای امنیتی عراق هم اطمینان داده‌اند که از ما محافظت می‌کنند. ما شبکه‌های اجتماعی را از نزدیک زیر نظر داریم و اطلاعاتی دریافتی از عراقی‌ها و نیروهای ائتلاف را بررسی می‌کنیم و اقدامات لازم را برای حفاظت از نیروهای ائتلاف و حتی نیرو‌های عراقی اگر تهدید شوند، انجام می‌دهیم.»

فرمانده نیروهای ائتلاف اضافه کرد: بنابراین، این یک شراکت نزدیک است و ما با هم کار می‌کنیم.

سرلشکر مک فارلن افزود که برخلاف عراق، نقش نیرو‌های ائتلاف در سوریه، رزمی است و آنها در آنجا برای پاسخ به تهدید‌های شبه‌نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی آماده‌ هستند اما تاکید کرد که هدف نیروهای ائتلاف، چه در سوریه و چه در عراق، شکست گروه تروریستی داعش است.

بازرسان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۴مرداد، گفتند که داعش در عراق و سوریه بین پنج تا هفت هزار شبه‌نظامی در اختیار دارد و برای منطقه هنوز تهدید به شمار می‌رود.

فرمانده نیروهای ائتلاف به این موضوع اشاره‌ای نکرد اما تایید کرد که داعش، به ویژه ایدئولوژی این گروه، هنوز یک تهدید است.

XS
SM
MD
LG