لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

۵۰ سالگی زبانی که جهان را تغيير داد


۱۱ ارديبهشت (اول ماه مه) سالروز پنجاه سالگی زبان ويژه ای در جهان کامپيوتر است که هدف آن استفاده از کامپيوتر توسط دانشجويانی بود که آشنايی يا زمينه ای در رياضيات نداشتند. تولد زبان BASIC، به عنوان گام عمده ای به سمت دوران کامپيوترهای شخصی محسوب می شود.

۵۰ سال پیش، کامپیوتر در درجه اول متعلق به دولت ها، شرکت ها و دانشگاه ها بود و توسط برنامه نویس هایی اداره می شد که صفحات بيشماری، شامل دستورالعمل های حاوی فرمول های ریاضی، برای هدايت و کنترل آن می نوشتند.

دو استاد رياضيات در کالج دارتموت به نام های جان کمنی و توماس کرتس، به اميد آن که بتوانند کامپيوترهای دانشگاه را در دسترس دانشجويان سایر دپارتمان ها قرار دهند، دستورات ساده ای را در يک مجموعه نوشتند و اسمی هم که برای آن انتخاب کردند. با کنار هم قرار دادن حروف اول کلمات نام اين مجموعه بود (Beginner’s All-purpose Symbolic Instruction Code) که نام زبان BASIC متولد شد.

آقای کرتس در گفتگویی از طريق اسکايپ با خبرنگار صدای آمريکا گفت «ما بطور عمد زبانی را اختراع کرديم که تقریبا عاری از بسیاری از جزئیات فنی موجود در زبان های دیگر بود

BASIC
دستورات ساده ای را از زبان انگلیسی، مانند، «اگر ... آنگاه» و «برو ... به» را به زبان دوتايی (زبان باينری صفر و يک) ترجمه می کند تا کامپیوترها بتوانند آن را درک کنند.

کرتس با یادآوری آن دوران می گوید، استقبال قاطع و همه گير بود.

وی اضافه کرد، «نه تنها دانشجويان ما دوست داشتند هر وقت که دلشان خواست بتوانند با کامپيوتر روی هر کاری که می خواهند کار کنند، بلکه حتی اعضای هیات علمی نيز علاقه مند شدند. البته همه که نه، اما بسیاری از آنها تمايل پيدا کردند

پگی کيدوِل، متصدی بخش رياضيات موزه تاريخ آمريکا، در مجموعه موزه ملی اسميتسونين در واشنگتن، می گويد: اين زمانی اتفاق افتاد که سرعت پردازش کامپيوترها سريع تر شده بود، و می توانستند دستورات متعددی را همزمان اجرا کنند.

کيدوِل گفت، «فکر اين که هر کسی بتواند از کامپيوتر کار بکشد، اکنون در سراسر دنيا پذيرفته شده است؛ و اين تنها ميراث مستقيم BASIC نيست، بلکه بخشی از آن ايده ای است که به ساختن BASIC انجاميد.»

کرتس و کمنی BASIC را به رايگان در اختيار عموم گذاشتند و با این تریب، به سرعت همه گیر شد. کرتس می گويد آنها امیدوار بودند که BASIC آن چه را که آنها به عنوان مشکل بزرگ پيش رو می ديدند، حل کند.

کرتس توضیح داد که «مشکل بزرگ پيش رو اين بود که کامپيوتر به زودی در دنيا بسيار مهم می شد اما بيشتر مردم چیزی درباره اش نمی دانستند چون تنها در دست چند کارشناس بود.» BASIC قرار بود اين مشکل را حل کند.

به دنبال توسعه سريع فن آوری کامپيوتر، نسخه های بهبود يافته و اصلاح شده BASIC و ساير زبان هايی که برای استفاده عموم آسان بودند، يکی پس از ديگری روانه بازار شدند.

امروزه BASIC توسط علاقه مندان مورد استفاده قرار می گیرد، اما کامپيوترهای شخصی وجود خود را مدیون نخستين زبان برنامه ریزی هستند که هر کسی می تواند آن را به کار گیرد.
XS
SM
MD
LG