لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

رایانه های کوانتومی در آژانس امنیت ملی آمریکا


تلاش برای ساخت ابررایانه های کوانتومی در آزانس امنیت ملی آمریکا از افشاگری های اخیر ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آن سازمان بود.
تلاش برای ساخت ابررایانه های کوانتومی در آزانس امنیت ملی آمریکا از افشاگری های اخیر ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آن سازمان بود.
رایانه های کوانتومی که می تواند تعداد بسیار زیادی از محاسبات را به طور همزمان انجام دهد بیشتر به فیلم های علمی-تخیلی نزدیک است تا واقعیت.

اما برخی از اسناد آژانس امنیت ملی آمریکا، که پیشتر منتشر نشده بود، نشان می دهد که آژانس در واقعیت و نه در تخیل، در کار ساختن یک اَبَررایانه کوانتومی بسیار قوی است که می تواند در واقع همه انواع رمزگذاری های شناخته شده امروزی را رمزگشایی کند.

چنین کامپیوتری، که به مراتب سریعتر از سریعترین رایانه هاست، خواهد توانست رمزگذاری هایی را که امروزه «غیرقابل رمزگشایی» است – مثل کدگذاری هایی که نهادهای علمی و مالی و دولت ها برای حفظ داده های خود به کار می برند – به سادگی بگشاید.

اصل اولیه پردازش کوانتومی پدیده ای فیزیکی است که هنوز به طور کامل درک نشده: برخی ذرات ریز اتمی می توانند به طور همزمان در دو حالت مختلف وجود داشته باشند. یک رایانه معمولی با «بیت» ها (یا: ذره های) اطلاعاتی دوگانه کار می کند که یا به صورت صفر یا یک نمایش داده می شود. بیت های کوانتومی می تواند همزمان هم به صورت صفر و هم به صورت یک نمایش داده شود.

در تئوری، این خاصیت فیزیک به رایانه های کوانتومی امکان می دهد که بخش بزرگی از محاسبات ریاضی لازم برای حل کلیدهای پیچیده رمزگذاری شده را دور بزنند.

اسناد مربوط به طرح این رایانه ها، که توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر شد، نشان می دهد که آژانس، برای برنامه پژوهش سری موسوم به «نفوذ به هدف های دشوار» نزدیک به ۸۰ میلیون دلار هزینه می کند.
آژانس امنیت ملی درباره افشاگری این هفته آقای اسنودن نظری نداده است. وی از سال گذشته، بعد از افشاگری در مورد فعالیت های نظارتی و جاسوسی آمریکا در سراسر جهان، با پناهندگی موقت در روسیه به سر می برد.

گفته می شود دولت آمریکا در پژوهش های مربوط به ابررایانه های کوانتومی، با اتحادیه اروپا و سوئیس رقابت می کند؛ اما کارشناسان این علم می گویند تا بهره برداری از چنین سیستمی اگر نه دهه ها، دستکم سال ها راه در پیش است.
XS
SM
MD
LG