لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

کوهن مدعی شد ترامپ از افشاگری ویکی‌لیکس باخبر بود؛ پرزیدنت ترامپ او را دروغگو نامید


مایکل کوهن، وکیل سابق پرزیدنت ترامپ، امروز برای ادای شهادت در جلسه علنی کنگره حاضر شد.

او که روز چهارشنبه ۸ اسفند در جلسه با یک کمیته کنگره حاضر شده بود مدعی شد که پرزیدنت ترامپ از افشاگری ویکی‌لیکس علیه هیلاری کلینتون باخبر بود. پیش از آغاز جلسه پرزیدنت ترامپ که در هانوی به سر می‌برد، در یک توئیت کوهن را «فردی دروغگو» خطاب کرد.

رئيس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه هشتم اسفند ماه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «مایکل کوهن یکی از انبوه وکلایی بود که برای من کار می‌کردند (متاسفانه). او موکل‌های دیگری هم داشت. کوهن اخیرا از طرف دادگاه عالی ایالتی به دلیل دروغ‌گویی و کلاهبرداری مجوز وکالت خود را از دست داده است. او دروغ می‌گوید تا از مدت زمان زندان خود کم کند. با استفاده از وکلای کج و کوله».

کوهن در کنگره چه گفت؟

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، کوهن در آغاز ادای شهادت خود در برابر «کمیته ناظر بر فعالیت های دولت در مجلس نمایندگان آمریکا» به قانونگذاران گفت که ترامپ می دانست راجر استون، مشاور کمپین انتخاباتی ‌اش، با جولیان آسانژ، موسس ویکیلیکس، در باره انتشار ایمیل های ربوده شده از «کمیته ملی حزب دموکرات» در تماس بود. انتشار عمومی آن ایمیل ها به کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ لطمه زد.

مایکل کوهن گفت ترامپ همچنین به او گفته بود درباره مذاکرات شرکت ترامپ طی کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ برای ساخت یک آسمانخراش در مسکو به کنگره دروغ بگوید. ترامپ در دوره رقابت های انتخاباتی به رای دهندگان گفته بود هیچ کسب و کاری در روسیه ندارد.

کوهن گفت ترامپ هرگز انتظار نداشت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود.

او همچنین در جلسه کنگره عنوان کرد: «دونالد ترامپ کسی است که برای اعتلای برند خودش، نه اعتلای کشور ما در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد. او هیچ قصد و تمایلی به رهبری این کشور مگر ارائه خودش و تقویت ثروت و قدرتش نداشت. کمپین انتخاباتی برای او همیشه فرصتی برای بازاریابی بود.»

کوهن با اشاره به بیش از یک دهه تجربه کار برای ترامپ ادعا کرد «او یک نژادپرست، یک کلاهبردار و یک حقه باز است.»

جلسه ادای شهادت کوهن دو ماه پیش از معرفی او به زندان برای سپری کردن حکم سه سال حبس برگزار می شود. او اتهامات جرائم مالی، تخلفات مالی در کمپین انتخاباتی مرتبط با انتخابات ۲۰۱۶ و ادای اظهارات دروغ به کنگره را پذیرفته است.

کوهن جزئیاتی از بازپرداخت های ترامپ به خودش را ارائه کرد که کوهن در هفته های منتهی به انتخابات ۲۰۱۶ برای پرداخت حق السکوت به استورمی دنیلز، هنرپیشه فیلم های پورن، استفاده کرده بود تا او را در مورد ادعایش به داشتن روابط جنسی با ترامپ در یک دهه پیش ساکت نگاه دارد. کوهن گفت ترامپ در دوره ای که رئیس جمهور بود ۱۱ چک از حساب شخصی اش کشید و کپی یکی از آن ها را به مبلغ ۳۵ هزار دلار به کنگره ارائه داد.

اما کوهن گفت شواهدی مستقیم از تبانی بین کمپین و روسیه برای کمک به پیروزی ترامپ ندارد. این ادعای عمده ای است که رابرت مولر، بازرس ویژه، نزدیک به دو سال درباره آن تحقیق می کند.

کوهن به مکالمه ترامپ و پسر بزرگش در حضور او به عنوان یکی از شواهد بالقوه تبانی با روسیه اشاره کرد. کوهن گفت به باور او موضوع مکالمه آن ها ملاقات سال ۲۰۱۶ بود که در برج ترامپ میان دونالد ترامپ جوان، جرد کوشنر داماد رئیس جمهور، پل منافورت رئیس کمپین انتخاباتی او و یک وکیل روس مرتبط با دولت روسیه انجام گرفت.

پرزیدنت ترامپ اطلاع از جلسه اعضای کمپین‌اش در برج ترامپ، پیش از انجام، را تکذیب کرده است و در ماه اوت ادعاها درباره تلاش کمپین او برای دریافت اطلاعات بالقوه مضرر درباره کلینتون را بی اهمیت خواند. ترامپ گفت این گونه اقدامات «کاملا قانونی است و همیشه در سیاست انجام می گیرد.»

کوهن مهم ترین شاهدی است که از زمان رسوایی واترگیت در سال ۱۹۷۰ در برابر کنگره علیه رئیس جمهوری وقت شهادت می‌دهد.

آخرین نمونه چنین اتفاقی به سال ۱۹۷۳ و ادای شهادت جان دین، مشاور حقوقی پیشین کاخ سفید، برمی گردد. یک سال پس از آن ریچارد نیکسون از مقام ریاست جمهوری استعفا کرد.

کوهن که با حکم زندان بلندمدتی روبرو بود با دادستان ها بر سر همکاری در تحقیقات به توافق رسید. کوهن به همکاری با دادستان های فدرال در نیویورک که در حال تحقیق درباره منافع تجاری ترامپ و میلیون ها دلار کمک به کمیته مراسم تحلیف ریاست جمهوری هستند، ادامه می دهد.

پرزیدنت ترامپ که در میانه مذاکرات مهم و حساس با رهبر کره شمالی در ویتنام به سر می‌برد، تا لحظه نگارش این گزارش واکنشی به ادعاهای مایکل کوهن نداشته است. با این حال او پیش از این بارها ادعاهای مطرح شده بر علیه خودش را رد کرده و کوهن را دروغگو نامیده است.

این خبر به روزرسانی خواهد شد

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG