لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۵

حلب با بمب های خوشه ای مورد حمله قرار گرفت


یک گروه حقوق بشری از کشته شدن ۱۹ نفر در بمبارانی خبر می دهد که هواپیماهای جنگی سوریه در جریان آن از بمب های خوشه ای استفاده کردند، چنین اقدامی در چارچوب یک پیمان بین المللی منع شده است.

گزارش روز شنبه عفو بین الملل می گوید در این بمباران که روز جمعه علیه شهر شمالی حلب انجام گرفت بیش از ۶۰ نفر نیز مجروح شده اند.

گزارش یک مقام عفو بین الملل از محل، از اصابت ۹ بمب خوشه ای ساخت روسیه، که هر یک حاوی ۱۵۰ بمب کوچکتراست، روی یک محله پرجمعیت شهر حکایت دارد.

استفاده از بمب های خوشه ای می تواند به کشتاری جمعی در میان غیرنظامیان سوری منجر شود.

سوریه جزو کشورهائی است که معاهده سال ۲۰۱۰ سازمان ملل متحد در مورد منع استفاده از بمب های خوشه ای را امضا نکرده است.

در خبری دیگر، فعالان سوری می گویند در نبردی شدید که در اطراف شهر شمالی رقا (Raqa) رخ داد دهها سرباز دولت و رزمنده مخالف دولت کشته شدند.
اپوزیسیون سوری دیدبان حقوق بشر روز شنبه همچنین گزارش داد این نبرد موجب شده است شمار قابل توجهی از جمعیت شهر فرار کنند.

روز شنبه، سوریه و متحد آن، ایران، آمریکا را متهم کردند که با عرضه کمک به مخالفان مسلح در سوریه، سیاست به اصطلاح "یک بام و دو هوائی" را اعمال می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اختصاص یک کمک ۶۰ میلیون دلاری دیگر را برای اپوزیسیون سوری اعلام کرد ، که برای نخستین بار ارسال کمک های غیر قتاله برای بعضی از شورشیان درگیر در نبرد برای سرنگون ساختن بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را نیز در بر می گیرد .

در همین حال بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد برای تبادل نظر هائی بیشتر با اخضر براهیمی سفیر صلح این سازمان ملاقات کرد. این دو بعدا در اطلاعیه ای گفتند سازمان ملل متحد آماده است برای میانجیگری مذاکرات صلح بین دولت سوریه و اپوزیسیون وارد عمل شود.
آنان در عین حال از ناکامی جامعه بین المللی در پایان بخشیدن به جنگ در سوریه ابراز ناخشنودی کردند.

تخمین زده می شود قریب ۷۰ هزار نفر در جریان ۲۳ ماهی که از این منازعه می گذرد کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG