لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

شواهدی از استفاده از بمب خوشه ای در سوریه


با وجودی که دولت سوریه ادعا می کند شورشیان و مردم غیرنظامی را با بمب های خوشه ای مورد حمله قرار نمی دهد، اما گروه های مدافع حقوق بشر می گویند شواهدی مغایر با این ادعا را گردآوری کرده اند.

نیروهای دولت سوریه در اواخر ماه ژانویه روی عزاز سوریه بمب هایی پرتاب کردند که بنا به گفته کارشناسان تسلیحاتی، سلاح های مرگباری هستند. ساکنان این شهر می گویند یک هواپیما ۹ بمب خوشه ای بزرگ روی منطقه ای در حومه شهر پرتاب کرد.

نوشته های روسی روی این بمب ها حاکی از آن است که این سلاح ها بیش از ۳۰ سال پیش ساخته شده اند. هر یک از آن ها حاوی ۳۰ بمب کوچکتر است که برای وارد کردن بیشترین خسارت در هوا پخش و منفجر می شوند.

محمد بکری، یکی از ساکنان محلی در تشریح این بمباران می گوید ما در منزل بودیم که صدای یک هواپیما را شنیدیم. بعضی از مردم به سمت مزارع فرار کردند و هواپیما بمب ها را پرتاب کرد. ما این جا کشاورزی می کنیم. هیچ تروریست و یا شورشی در این منطقه نیست.

ساکنان منطقه می گویند فقط یکی از بمب های بزرگ منفجر شد و بمب های کوچک آن در مناطق متعددی فرود آمدند. بنا به گفته شاهدان یکی از بمب ها بر یکی از منازل فرود آمد و برادرزن بکری، یکی از اقوام و سه کودک بر اثر این سانحه به شدت مجروح شدند.

ارتش سوریه ادعا می کند که از بمب های خوشه ای استفاده نکرده و وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته است دولت سوریه از مهمات خوشه ای ساخت روسیه استفاده نمی کند.

صدای آمریکا عکس های تکه هایی از این بمب ها را به چندین کارشناس تسلیحاتی نشان داده است. کریس هارمر، کارشناس «موسسه مطالعات جنگ» می گوید «این بمب ها سلاح های خوشه ای نیستند و بیشتر شبیه خمپاره های ۸۱ میلیمتری و یا ۱۲۰ میلیمتری هستند. این بمب ها به طور قطع مهمات خوشه ای نیستند».


اما برخی کارشناسان دیگر در مصاحبه با صدای آمریکا نظر بسیار متفاوتی را ابراز کرده اند. ژوزف ترویتیک، کارشناس گروه «امنیت جهانی» مستقر در واشنگتن به صدای آمریکا گفته است در این عکس ها نوعی بمب خوشه ای دیده می شود که برای تخریب خودروهای سنگین زره پوش همچون تانک و نه مردم طراحی شده اند. او می گوید «این اقدام حاکی از این واقعیت است که دولت (سوریه) یا در تلاش است در دل مردم محلی هراس بیافکند و یا نگران است که عوامل مخالف ضددولتی در جمعیت محلی نفوذ کرده باشند و از ابزارهای موجود برای حمله به آن ها استفاده می کند».

گروه های مدافع حقوق بشر می گوید ارتش سوریه از ماه اکتبر تاکنون به طور مرتب برای بمباران غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل شورشیان از بمب های خوشه ای استفاده کرده است.
XS
SM
MD
LG