لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۴

کتابفروشی خوارزمی پلمپ شد؛ «می‌خواهند این انتشارات را مصادره کنند»


کتابفروشی خوارزمی در خیابان انقلاب تعطیل و پلمپ شده است.
کتابفروشی خوارزمی در خیابان انقلاب تعطیل و پلمپ شده است.

مجید طالقانی مدیر کتابفروشی خوارزمی از پلمپ این کتابفروشی خبر داد. آقای طالقانی گفته که سازمان تبلیغات اسلامی پشت این اقدام است و «می‌خواهند این انتشارات را مصادره کنند.»

مدیر انتشارات خوارزمی که ۳۹ سال است مدیریت این شعبه از نشر خوارزمی را برعهده دارد، در واکنش به این پلمب گفت: «سازمان تبلیغات اسلامی شب عید پرسنل کتابفروشی خوارزمی را بیکار کرد.»

کتابفروشی خوارزمی متعلق به انتشارات خوارزمی یکی از کتابفروشی‌های سرشناس خیابان انقلاب تهران است که کلیه سهام آن پس از ورشکستگی در دهه چهل خورشیدی توسط عبدالرحیم جعفری مدیر انتشارات امیرکبیر خریداری شد. عبدالرحیم جعفری، کارگر سابق چاپخانه و بنیانگذار انتشارات امیرکبیر بعد از مدتی توانست انتشارات امیرکبیر را با انتشار کتابهای مرجع در گسترش فرهنگ کتابخوانی و افزایش سطح آگاهی به جایگاه بزرگترین انتشاراتی ایران و حتی به تعبیری به بزرگترین در خاورمیانه ارتقا دهد.

پس از انقلاب، سازمان تبلیغات اسلامی بدون هیچ مدرکی با یک حکم توانست تمامی دارایی های امیرکبیر، خوارزمی و کتابهای جیبی و همگی شعبه های کتابفروشی های این انتشاراتی ها را مصادره کند. اقدامی که مالکان امیرکبیر می‌گویند با یک حکم جعلی صورت گرفته بود. سازمان تبلیغات اسلامی که زیر نظر آیت الله خمینی اداره می‌شد در همان آغاز کار، برای دائمی کردن مالکیت خود بر انتشارات امیرکبیر، با پرونده سازی، عبدالرحیم جعفری مدیر انتشارات را به زندان انداخت تا وی را وادار به امضای صلح نامه اجباری مبنی بر واگذاری کلیه دارایی های خود به سازمان تبلیغات اسلامی کند.

آقای جعفری در کتاب سه جلدی خاطرات خود به نام «در جستجوی صبح» که در ایران اجازه انتشار نیافته، ماجرای دستگیری و فشارهای شدید برای امضای صلح نامه اجباری و سپس دادخواهی‌های خود را شرح داده است.

دادگاه چند بار حکم به غیرقانونی بودن مصادره دارایی های جعفری داد، اما سازمان تبلیغات اسلامی که نمی‌خواست انتشاراتی های امیرکبیر، جیبی و خوارزمی با همه سرمایه و کتابفروشی هایش را از دست دهد، این احکام دادگاه ها را نادیده گرفت و همچنان از استرداد دارایی ها خودداری کرد.

مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی بر انتشارات امیرکبیر موجب شد تا این نهاد سرشناس فرهنگی امروز به یکی از بنگاههای ضررده تبدیل شود و شماری از شعبه های کتابفروشی به عوامل وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی برای تغییر کاربری واگذار شد‌ه‌اند.

سازمان تبلیغات اسلامی تا زمانی که علیرضا حیدری مدیر باسابقه نشر خوارزمی زنده بود، نتوانست بود در امور این انتشاراتی و کتابفروشی دخالت کند اما سرانجام پس از مرگ آقای حیدری، در دوم اسفند ۱۴۰۱ کتابفروشی خوارزمی پلمب شد تا سازمان تبلیغات اسلامی بتواند این کتابفروشی را هم تصاحب کند.

XS
SM
MD
LG