لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

توقف کسب و کارها در ایستگاه حجاب اجباری؛ «پلمب درمانی» ادامه دارد


پلمب اصناف در تهران
پلمب اصناف در تهران

گزارش‌های منتشر شده از ایران نشان می‌دهد پلمب واحدهای صنفی همچنان به‌عنوان یکی از ابزارهای جمهوری اسلامی برای تحمیل «حجاب اجباری» در جامعه است و در تازه‌ترین مورد یک رستوران در منطقه یک تهران از پلمب بخاطر حجاب خبر داده است.

رستوران «لیدولانژ» واقع در منطقه نیاوران در حساب کاربری خود در اینستاگرام اعلام کرده است که به علت عدم رعایت «حجاب اسلامی» تا «اطلاع ثانوی پلمب شده است.»

استوری کافه رستوران
استوری کافه رستوران

برخورد با کافه‌ها و رستوران‌های واقع در منطقه یک تهران به نوعی خط بطلانی بر برخی ادعاها مبنی بر عدم برخورد با حجاب اختیاری در مناطق «خوش‌نشین» تهران است که چند وقتی بود در برخی محافل مطرح شده بود.

تحلیل‌گران بر این باورند جمهوری اسلامی در دور تازه برخوردها در این مناطق «شدیدتر» از سایر مناطق عمل خواهد کرد و این پیام روشنی برای جامعه مبنی بر تداوم سیاست‌های اجباری در حوزه «حجاب و عفاف» دارد. در همین رابطه، عملکرد جمهوری اسلامی برای اصناف نیز به باور برخی، حاوی این پیام حکومت است که با تداوم «پلمب درمانی» اعلام می‌کند که کسب و کارها در صورت عدم رعایت ضوابط در «ایستگاه حجاب اجباری» متوقف خواهند شد.

خبرهای منتشر شده نشان می‌دهد جمهوری اسلامی به این مسیر اصرار دارد، به‌طوری‌که وب‌سایت «اعتماد آنلاین» در ۲۲ آبان ماه در خبری کوتاه اعلام کرد که یکی از شعب بستنی فروشی «یوگولند» در مشهد، به دلیل «بی‌حجابی» پلمب شده است.

در همین رابطه شنبه ۲۷ آبان نیز خبرگزاری «ایسنا» به نقل از رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان سمنان از پلمب ۲۳ واحد صنفی متخلف در مدت ۲۰ روز خبر داده بود.

اکبر قاسمی این پلمب‌ها را در راستای طرح «ارتقای امنیت اجتماعی و مبارزه با مظاهر علنی فساد با ناهنجاری‌های اجتماعی در صنوف و اماکن عمومی» اعلام کرده بود.

دهم آبان ماه نیز یک مقام قضایی از پلمب ۵ کافه رستوران «متخلف» و «برگزارکننده مراسم موسوم به هالووین» در شیراز خبر داده بود.

ناظران بر این باورند به لحاظ تاثیر روانی جمهوری اسلامی برخورد با کافه رستوران‌های شناخته شده حتی اگر بهانه‌ای نباشد را در دستور کار دارد تا از این طریق «احساس ترس» و «ناامنی برای کسب و کارها» را در جامعه تزریق کند.

روزنامه هم‌میهن همچنین از کاهش ساعت کاری کافه‌ها خبر داده و به نقل از یکی از مدیران کافه‌های تهران نوشته بود: «ترجیح دادیم کمتر باشیم تا آرامش بیشتری داشته باشیم.»

در همین رابطه روزنامه «هم‌میهن» بیستم آبان ماه در گزارشی به نقل از یک کافه‌دار نوشت است: «یک‌بار بهانه این بود که فضای اطراف کافه شلوغ است و باید خلوت شود. یک‌بار دیگر گفتند چرا مشتریان با شلوارک می‌آیند. بار بعدی آمدند و هیچ بهانه‌ای نداشتند، یکی از دختران سالن‌کار، پیرسینگ داشت و به‌همین‌دلیل کافه ما را پلمب کردند.»

این روزنامه همچنین از کاهش ساعت کاری کافه‌ها خبر داده و به نقل از یکی از مدیران کافه‌های تهران نوشته بود: «ترجیح دادیم کمتر باشیم تا آرامش بیشتری داشته باشیم.»

روایت این روزنامه از چند کافه دیگر این است: «مجبور شدند تا جایی که می‌توانند فضای بیرونی کافه‌ها را خلوت کنند تا کمتر پلمب شوند.»

روند رویدادها در ایران نشان می‌دهد که پس از آنکه در جریان اعتراضات سراسری در شهریور ۱۴۰۱ پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد»، مقابله با حجاب اختیاری کمرنگ شده بود، اما جمهوری اسلامی پس از گذشت یکسال نه تنها «گشت ارشاد» را به خیابان‌ها بازگردانده بلکه «حجاب‌بان‌ها» را به ایستگاه‌های مترو اضافه کرده و به روش‌هایی از جمله پلمب واحدهای صنفی و ارائه ندادن خدمات به کسانی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند، روی آورده است.

XS
SM
MD
LG