لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

تداوم پلمب‌درمانی به بهانه حجاب؛ تجاوز سیستمایتک حکومت به اموال مردم


مرور خبرهای هفته‌های اخیر نشان می‌دهد حاکمیت اصرار بر تداوم پلمب درمانی در مواجهه با موارد مختلف بخصوص در حوزه حجاب دارد؛ اتفاقی که تحلیل‌گران آن را تجاوز سیستماتیک حکومت به اموال مردم می‌دانند.

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد در هفته اخیر شماری از کافه‌ها، کافه کتاب‌ها، رستوران‌ها و سالن‌های ورزشی در شهرهای مختلف از جمله تهران به اتهام «عدم رعایت حجاب» و «انتشار تصاویر هنجارشکنانه در فضای مجازی» پلمب شده‌اند.

در همین رابطه خبرگزاری هرانا روز گذشته در گزارشی نوشت که «رستوران ماسو» و «کافه رستوران ژوته» در بابلسر به دلایلی همچون اجرای موسیقی زنده و عدم رعایت حجاب پلمب شدند.

اقتصادنیوز نیز ۲۵ مهرماه در گزارشی نوشت که در جدیدترین مورد از برخودر با اصناف؛ یکی از کافه‌های معروف شهر مشهد پلمپ شد.

بر همین اساس اعلام شد که در مشهد کافه «پاتریک» با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود، خبرها درباره پلمب این کافه را تایید کرد.

رسانه‌ها همچنین دوشنبه ۲۴ مهرماه از پلمب شدن «کافه کتاب ارغوان» در منطقه طرقبه مشهد خبر دادند. این کافه کتاب نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت که به خاطر «عدم رعایت ضوابط مربوط به حجاب» و با دستور «اداره اماکن» تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

در تهران نیز دوشنبه بیست و چهارم مهرماه، کافه «کلاسیک» به دلیل «عدم رعایت عفاف و حجاب» توسط پلیس نظارت بر اماکن عمومی این شهر پلمب شد.

پلمب کافه و رستوران‌ها فقط به شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها محدود نمی‌شود و در شهرهای کوچک نیز رویکرد پلمب‌درمانی در دستور کار قرار گرفته است. در همین رابطه ۲۳ مهرماه باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از فرمانده انتظامی املش نوشت که در پی انتشار تصاویری مغایر با شئون اسلامی و قوانین و مقررات در فضای مجازی از یکی از کافه رستوران‌ها، پیگیری موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی قرار گرفت.

باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ ۲۴ مهرماه نیز از پلمب یک باشگاه ورزشی در رشت به علت فعالیت هنجارشکنانه متصدی آن در فضای مجازی خبر داد.

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که پلمب کردن واحدهای صنفی به یکی از راهکارهای برخورد با مردم تبدیل شده است و حکومت به عنوان ابزار فشار از آن استفاده می‌کند.

در همین رابطه خبرهای منتشر شده از گرگان نشان می‌دهد که روز جهارشنبه ۲۶ مهرماه نیروهای امنیتی بیست واحد صنفی متعلق به شهروندان بهایی در شهر را پلمب کردند و در روزهای بعد با پلمب ۱۵ واحد دیگر این برخورد را ادامه دادند.

با اعتراضات سراسری در شهریور ۱۴۰۱ پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی، ماشین‌های گشت ارشاد کمتر در خیابان‌ها نمایان شدند، اما جمهوری اسلامی به روش‌هایی از جمله پلمب واحدهای صنفی و ارائه ندادن خدمات به کسانی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند، روی آورده است.

XS
SM
MD
LG