لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

وکیل ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون در پرونده دروغگویی به اف‌بی‌آی تبرئه شد


 مایکل ساسمن در خال خروج از دادگاه واشنگتن - آرشیو
 مایکل ساسمن در خال خروج از دادگاه واشنگتن - آرشیو

یک وکیل ستاد انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ به نام مایکل ساسمن، روز سه‌شنبه از اتهام دروغ گفتن به پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، تبرئه شد.

این وکیل متهم بود که برای ایجاد سوءظن نسبت به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و مرتبط کردن ستاد انتخاباتی او با روسیه در آستانه انتخابات ۲۰۱۶ میلادی تلاش کرده بود جریان تحقیقات علیه ترامپ را منحرف کند.

هیئت منصفه دادگاهی در واشنگتن بعدازظهر جمعه گذشته و صبح سه‌شنبه، با تشکیل جلسه‌ای در این خصوص، تصمیم خود را اتخاذ کرد.

ساسمن پس از صدور حکم به خبرنگاران گفت که «حقیقت را به اف‌بی‌آی گفتم و هیئت منصفه به وضوح و به اتفاق آرا حقانیت ادعای مرا پذیرفت.»

جان دورهام، بازرس ویژه‌ای است که سه سال پیش انتخاب شده بود تا پرونده روابط احتمالی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه را بررسی کند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که رای دادگاه مایکل ساسمن به منزله شکستی برای تحقیقات دورهام است، به ویژه به این خاطر که حامیان ترامپ می‌گویند مقامات مجری قانون روی تحقیق درباره رئیس‌جمهوری سابق و کارزار انتخاباتی او جهت‌گیری خاصی داشتند.

تحقیقات اولیه در مورد همکاری احتمالی ترامپ و روسیه که به مدت دو سال توسط بازرس ویژه سابق، رابرت مولر، انجام گرفت، نشان داد که روسیه برای مداخله در انتخابات از طرف کارزار انتخاباتی ترامپ چندین بار تلاش کرد، اما آن تحقیقات نتوانست وجود همکاری میان دو طرف برای تأثیرگذاری بر انتخابات را ثابت کند.

پس از پایان تحقیقات مولر، ویلیام بار، دادستان کل وقت آمریکا، جان دورهام را به عنوان دادستان جدیدی معرفی کرد تا بررسی کند که آیا افرادی در پلیس فدرال آمریکا یا سایر سازمان‌ها، در جریان تحقیقات دولت از ستاد انتخاباتی ترامپ و مداخله روسیه در انتخابات، قوانین را نقض کرده‌اند یا خیر.

XS
SM
MD
LG