لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۶

بررسی پرونده روسیه در وزارت دادگستری آمریکا اکنون یک «تحقیقات کیفری» است


ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا
ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک منبع آگاه می گوید بررسی وزارت دادگستری ایالات متحده از منشأ پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا اکنون یک تحقیقات کیفری است.

این شخص که به شرط ناشناس ماندن با خبرگزاری رویترز صحبت کرده، نگفته است آیا برای این تحقیقات هیات منصفه عالی هم تشکیل شده است یا نه.

این خبر نخستین بار در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد.

ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، در سال جاری میلادی بررسی برخی شکایت‌های مطرح شده از سوی رئیس جمهوری آمریکا را آغاز کرد. بنا بر این شکایت‌ها، کارزار انتخاباتی آقای ترامپ در جریان انتخابات ۲۰۱۶ به شکلی نادرست هدف سازمان های اطلاعاتی و انتظامی قرار گرفته بود.

دموکرات ها و بعضی از مقام های پیشین می گویند ویلیام بار از وزارت دادگستری برای پیگیری تئوری توطئه های اثبات نشده استفاده می کند. آنها همچنین می‌گویند که این امر به لحاظ سیاسی به سود رئیس جمهوری است و تحقیقات رابرت مولر، بازرس پیشین تحقیقات روسیه، را تضعیف می کند.

ویلیام بار در بخشی از این بررسی خواستار همکاری مقام های استرالیا و بریتانیا شده است. او دو بار به ایتالیا رفته و برای اطلاعات بیشتر درباره افرادی که از آنها در گزارش مولر اسم برده شده در ماه اوت و سپتامبر با ماموران اطلاعاتی در رم ملاقات کرده است.

تحقیقات مولر به این نتیجه گیری منتهی شد که مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ به نفع آقای ترامپ مداخله کرد. این تحقیقات محکومیت کیفری چند عضو پیشین کارزار انتخاباتی آقای ترامپ را به دنبال داشت، اما مولر گفت شواهد کافی برای اثبات وقوع همدستی مجرمانه با روسیه به دست نیاورد.

ویلیام بار برای اداره این تحقیقات جان دورهام، دادستان ایالت کانتیکت، را منصوب کرد تا روشن کند آیا سازمان های اطلاعاتی و انتظامی در سنجش ارتباط احتمالی کارزار آقای ترامپ و روسیه درست عمل کردند یا نه. آن فعالیت‌ها نهایتا به آغاز تحقیقات بازرس مولر منجر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG