لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

مجلس نمایندگان در پی به دست آوردن مدارک محرمانه مربوط به گزارش مولر است


«جرالد ندلر» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، از یک دادگاه فدرال درخواست کرده است که مدارک محرمانه مربوط به گزارش رابرت مولر را به این کمیته تحویل دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مدارک مربوط به پرونده‌ای در یک هیئت منصفه محرمانه است و کمیته قضایی مجلس نمایندگان استدلال کرده است که آن‌ها نیاز به مشاهده این مدارک دارند تا بتوانند درباره استیضاح احتمالی پرزیدنت ترامپ تصمیم‌گیری کنند.

هم‌زمان انتظار می‌رود این کمیته هفته آینده و در صورتی که دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی پیشین کاخ سفید، در این کمیته حاضر نشود، در دادگاه علیه او به دلیل نادیده گرفتن احضاریه شکایت خواهد کرد.

کاخ سفید پیشتر از کارکنان خود خواسته بود که احضاریه‌های مجلس نمایندگان را نادیده بگیرند، با تحقیقات کنگره همکاری نکرده و از ارائه اسناد و مدارک خودداری کنند.

مک‌گان از جمله نزدیکان پرزیدنت ترامپ است که با رابرت مولر همکاری می‌کرد و نام او ۶۵ بار در گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای رابرت مولر ذکر شده است.

براساس گزارش مولر، مک‌گان یکی از معدود چهره‌های حلقه ترامپ است که وقتی رئیس جمهوری از او می خواهد به دو سال تحقیقات مولر پایان بدهد، رئیس خود را به چالش می کشد.

ندلر پیشتر گفته بود که این کمیته می‌خواهد از مک‌گان درباره مواردی بپرسد که «رئیس جمهور دست به اقدامی زده یا دستوری صادر کرده که ممکن است به عنوان جرم - از جمله مانع تراشی در برابر اجرای عدالت - محسوب شود.»

دو کمیته مجلس نمایندگان - که در اختیار دموکرات‌ها است - هفته گذشته رابرت مولر را به این مجلس احضار کرده بود. مولر در طی حضور در دو کمیته قضایی و اطلاعات مجلس نمایندگان، اعلام کرد که گزارش او پرزیدنت ترامپ را از اتهام «مانع‌تراشی در اجرای عدالت» تبرئه نکرده است.

بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده همچنین گفته بود که به نظر او می‌توان یک رئیس جمهوری را پس از پایان دوره، به اتهام مانع‌تراشی در اجرای عدالت محاکمه کرد.

با این حال مولر در طی شهادت‌های خود در دو کمیته مجلس نمایندگان، سخنی بیش از آن‌چه که در گزارش نوشته بود، نگفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG