لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

با گسترش آتش‌سوزی «دیکسی» فرمان تخلیه مناطق وسیعی از ایالت کالیفرنیا صادر شد


 آتش‌سوزی دیکسی
آتش‌سوزی دیکسی

به دنبال گسترش آتش‌سوزی «دیکسی» فرمان‌ تخلیه مناطق وسیعی از ایالت کالیفرنیا صادر شد.

‌به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیکسی ششمین آتش‌سوزی بزرگ در تاریخ کالیفرنیا است که بخش‌های بزرگی از خشک‌ترین مناطق این ایالت را در برگرفته، و به دلیل بادهای تند و رطوبت اندک در حال گسترش است.

این آتش‌سوزی شهر تاریخی معدن «گرین‌ویل» را که قدمت آن به دوران کشف طلا در اواسط دهه ۱۸۰۰ بازمی‌گردد، کاملا خاکستر کرد.

دیکسی تنها یکی از آتش‌سوزی‌های اخیر در غرب آمریکا است که از اواسط ماه ژوئیه در جنگل‌های خشک شمال کالیفرنیا در جریان است، و بخشی از بحران گرمایش جهانی محسوب می‌شود که منجر به گرمای شدید ‌و خشکسالی هشداردهنده شده است.

شعله‌های آتش تاکنون حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مربع را خاکستر کرده است که از این میزان، حدود یک پنجم فقط از چهارشنبه تا پنجشنبه سوخته است.

آتش‌سوزی دیکسی
آتش‌سوزی دیکسی

وسعت این آتش‌سوزی در حدی است که سیستم آب و هوایی خودش را ایجاد کرده است.

حدود پنج هزار آتش‌نشان در حال مقابله با آتش هستند. ولی رطوبت بسیار کم و خشکی منطقه، بستری ایده‌آلی را برای پیشروی شعله‌های آتش فراهم کرده است.

به گفته مقامات محلی، خطوط کنترل ایجاد شده توسط آتش‌نشانان در عرض یک شب شکسته شد و آتش در برخی از مناطق به صورت «انفجاری» گسترش یافت.

پنجشنبه دستور تخلیه مناطق بیشتری از جمله شهرهای «تیلرزویل» و «وستوود» صادر شد و از ساکنان خواسته‌ شد تا منازل خود را ترک کنند.

در اواخر ماه ژوئیه میزان هکتارهای سوخته شده در آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا بیش از ۲۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافت. این در حالی است که ۲۰۲۰ خود بدترین سال از نظر آتش‌سوزی‌ها در تاریخ معاصر این ایالت است.

XS
SM
MD
LG