لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۷

کنفرانس محیط زیستی ورشو آغاز به کار کرد


هزاران نفر از نمایندگان کشورها و سازمان های محیط زیستی از سراسر جهان در ورشو گردهم آمده اند، تا زمینه را برای تدوین یک پیمان جدید برای مبارزه با گرمایش زمین آغاز کنند.

کنفرانس ۱۲ روزه سازمان ملل روز دوشنبه آغاز به کار کرد، در حالی که هشدارهای فزاینده ای نسبت به خرابیهای بالقوه فاجعه بار گرمایش زمین وجود دارد، که می خواهد انسان آلاینده های ناشی از سوختهای فسیلی در جوّ زمین را کاهش دهد.

مارسین کورولک وزیر محیط زیست لهستان در آغاز کنفرانس گفت توفانی عظیمی که اواخر هفته گذشته فیلیپین را در هم نوردید، باید هشیاردهنده باشد.

مارسین کورولک گفت: فقط دو روز پیش توفانی قدرتمند فیلیپین را درنوردید، هزاران نفر را کشت، و صدها هزار نفر را بی خانمان کرد، که تراژدی بزرگی است، فراموش ناشدنی، دردناک، و هشیارکننده. من گفتم هشیار کننده، زیرا این واقعه تاییدی دیگر است که ما در حال باختن مبارزه نابرابر میان انسان و طبیعت هستیم، که از هر سو به ما حمله آورده، و در آینده هم ادامه خواهد یافت، مگر ان که ما به اتفاق عمل کنیم و به آن پاسخ دهیم.

کریستینا فیگورس مدیر ادارۀ اقلیمی سازمان ملل متحد نیز در سخنانش به تاثیر مخرب این توفان اشاره کرد و از هیاتهای نمایندگی خواست امنیت بیشتری در تغییرات آب و هوایی برای نسل های پیش رو تضمین شود. وی گفت: شکی نیست که تغییرات جوی محیط نامساعدی برای نسلهای آینده فراهم کرده است. نسلهای گذشته، بی آن که بدانند، از مزیت هایی دراین زمینه برخوردار بودند. و اکنون می دانیم که نسلهای آینده با مبارزه ای بزرگ رو به رو خواهند بود. ما باید سریعاً محیط عمل را برای آنان مساعد کنیم.

انتظار زیادی از نتیجه مذاکرات ورشو نمی رود، اگر چه این مذاکراتمی تواند نشانه ای از احتمال دستیابی به یک پیمان جدید مبارزه با گرمایش جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی باشد.
XS
SM
MD
LG