لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

تلفات ابرتوفان هایان در فیلیپین حدود ۱۲۰۰ قربانی گرفت


باز ماندگان توفان هايان در پی نزدیکان خویش
باز ماندگان توفان هايان در پی نزدیکان خویش

گردباد ویرانگر هایان روز جمعه مرکز فیلیپین را درهم نوردید و دست‌کم ۱۲۰۰نفر را به کشتن داد و ویرانی‌های گسترده‌ای برجای گذاشت.

به گزارش صلیب سرخ فیلیپین، ابرتوفان ویرانگر هایان که روز جمعه نواحی مرکزی فیلیپین را درهم نوردید احتمالا ۱۲۰۰ کشته برجا نهاده است.

روز شنبه دولت فیلیپین تعداد کشته شدگان را ۱۳۸ نفر اعلام کرد اما بنینیو اکینو، رئیس جمهوری این کشور گفت :«تعداد تلفات باید بیشتر باشد.»

دبیرکل صلیب سرخ فیلیپین می گوید دست کم یک هزار نفر در جزیره لیته و حدود ۲۰۰ نفر در جزیره سامار کشته شده اند.

این ابرتوفان که در فیلیپین یولاندا خوانده می شود، در نخستین ساعات روز جمعه جزایر این کشور را درهم کوفت. برق و ارتباطات و رفت‌وآمد در بسیاری از مناطق فیلیپین قطع شده است.

تصاویر تلویزیونی امواج سهمگینی را نشان داد که موجب سیل و رانش زمین شدند. بیش از ۷۰۰ هزار نفر در ۲۹ استان فیلیپین خانه‌هایشان را تخلیه کرده‌اند.

سرعت بادهای این ابرتوفان ۳۵۰ کیلومتر در ساعت گزارش شده‌است که امواجی با ارتفاع پنج متر ابادی را بر سر ساکنان این جزیره ها خراب می کردند. برخی گزارش‌ها حاکی است که این بزرگترین و نیرومندترین توفان ثبت‌شده به شمار می‌رود.

رئیس تیم امدادگران سازمان ملل می گوید آخرین باری که توفانی با این دامنه و ویرانگری دیده است به هنگام سونامی اقیانوس هند در سال ۲۰۰۴ بوده است.

وزیر کشور فیلیپین که روز شنبه به محل رفته است، این ویرانی ها را:«براستی هولناک .. و فاجعه انسانی عظیم» توصیف کرد.
چند روز پیش از بروز توفان دولت مردم را در تخلیه محل یاری کرده بود، اما به نظر می رسد که عده زیادی در خانه های خود باقی ماندند.

عده ای از بازماندگان گم شدگان خود را صدا می کردند و عده ای نیز بهت زده بودند. جنازه ها زیر پوشش پارچه و مقوا در خیابان ها قرار گرفته اند. درعین حال ساکنان در جست و جوی غذا یا به طمع داشتن ابزارهای خانگی به غارت مغازه ها رو آورده اند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از «آمادگی واشنگتن در کمک رسانی» به دوست دیرین امریکا در منطقه و نیز در ترمیم ویرانی های پس از توفان خبر داد.

به خاطر قطع بسیاری از راه‌های ارتباطی استنباط دقیقی از میزان تخریب در دست نیست.
پیش‌بینی می‌شود که گردباد روز شنبه به دریای چین جنوبی برود و در آنجا تشدید شود و سپس راهی ویتنام شود.

فیلیپین می‌گوید توفان هایان از توفان بوفا در سال گذشته خطرناک‌تر است. بوفا، که بزرگترین توفان سال ۲۰۱۲ به شمار می‌رود، ۱۱۰۰ نفر را در جزیره جنوبی میندانائو کشت.
فیلیپین هرساله با حدود ۲۰ گرباد استوایی روبرو می‌شود.


امدادگری در مناطق آسیب‌دیده فیلیپین در جریان است. بسیاری از خیابان‌ها در جزیره لیته به رودخانه تبدیل شده و خانه‌های بسیاری از مناطق فقیرنشین به کلی از بین رفته است.
یکی از مناطقی که بویژه موجب نگرانی شدید است، جزیره بوهول در مرکز فیلیپین است. در زلزله ۷ و ۲ دهم ریشتری ماه گذشته در این جزیره، بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند و هزاران نفر مجبور به اسکان در پناهگاه‌های موقت شدند.

سازمان‌های دولتی و غیردولتی امدادی در آمریکا برای کمک به آسیب‌دیدگان گردباد هایان مهیا می‌شوند. خوزه کویسیا، سفیر فیلیپین در واشنگتن گفت وزارت خارجه آمریکا پیشنهاد کمک کرده و ارتش ایالات متحده نیز گفته آماده است هواپیما و پرسنل باتجربه خود را در اختیار عملیات امداد قراردهد.

فدراسیون فیلیپین-آمریکا نیز رشته تلاش‌هایی را برای جمع‌آوری کمک‌های مالی آغاز کرده و از جمله کنسرتی را در شهر الکساندریا در ایالت ویرجینیا برگزار می‌کند.

XS
SM
MD
LG