لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۸

سالگرد اعتراضات سراسری ترکیه ۲ کشته داد


پلیس استانبول با استفاده از گاز اشک آور سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان دارد - ۱۴ مه ۲۰۱۴
پلیس استانبول با استفاده از گاز اشک آور سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان دارد - ۱۴ مه ۲۰۱۴
در حالی که تظاهرات اعتراضی در ترکیه، با نزدیک شدن به سالگرد تظاهرات ضددولتی در آن کشور شدت گرفته است، درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان در یک محله کارگری استانبول، ۲ کشته و ۹ مجروح برجای گذاشت که ۶ نفر از آنها، ماموران پلیس بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در پی درگیری مردم با پلیس ضدشورش، فرماندار استانبول از مردم خواست تا «به خاطر امنیت کشور» آرامش را حفظ کنند. روز پنجشنبه عده ای از تظاهرکنندگان با سنگ و بمب آتش زا به پلیس ضدشورش حمله کردند.

خشونت ها در منطقه کارگری اوکمیدانی استانبول، که از سال های دهه ۱۹۹۰ تا کنون صحنه درگیری های پراکنده بوده، در آستانه اولین سالگرد تظاهرات اعتراضی سراسری به دولت رجب طیب اردوغان شدت گرفته است.

آقای اردوغان که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری مرداد ماه شرکت کند، سال دشواری را پشت سر گذاشت؛ از سویی تظاهرات سراسری تابستان گذشته، از سوی دیگر اتهام های فساد مالی نزدیکان وی، و نیز فاجعه ریزش معدن در هفته گذشته، موج انتقادات را علیه وی برانگیخته است.

دولت اردوغان تلاش بسیاری دارد تا جلوی وقوع مجدد رویدادهای مرگبار تابستان گذشته را بگیرد. اردیبهشت ماه سال گذشته، سرکوب تظاهراتی گروهی از مردم در اعتراض به تغییر کاربری یک پارک عمومی در استانبول، هفته ها تظاهرات خیابانی در شهرهای بزرگ ترکیه را به دنبال داشت.

به نظر نمی رسد تظاهرات کنونی در محله اوکمیدانی استانبول به دیگر نقاط این شهر سرایت کرده باشد – از جمله به محله تقسیم که صحنه ناآرامی های سال گذشته بود و از آن زمان گروه کوچکی از پلیس ضدشورش در آن مستقر است.

برخلاف اکثریت سنی مذهب و سکولار ترکیه، ساکنان محله اوکمیدانی را اقلیت شیعه علوی تشکیل می دهند. تظاهرات در اعتراض به مرگ یک نوجوان ۱۵ ساله آغاز شد که در پی مضروب شدن توسط پلیس در تابستان گذشته، نه ماه در اغما بود و در نهایت جان داد. هنگام تدفین وی هزاران نفر با پلیس استانبول درگیر شدند.
XS
SM
MD
LG