لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۷

دیدبان حقوق بشر: منع توئیتر و یوتیوب در ترکیه «فاجعه» است


در یک کافی نت در غرب ترکیه، مردی سعی می کند با تبلتش به یوتیوب وصل شود - استانبول، ۲۷ مارس ۲۰۱۴
در یک کافی نت در غرب ترکیه، مردی سعی می کند با تبلتش به یوتیوب وصل شود - استانبول، ۲۷ مارس ۲۰۱۴

یوتیوب هم در ترکیه ممنوع شد و دیدبان حقوق بشر از ترکیه خواست دسترسی مردم به یوتیوب و توئیتر را مجدداً برقرار کند.

دیدبان حقوق بشر تصمیم دولت ترکیه به ممنوعیت دسترسی مردم آن کشور به شبکه های اجتماعی یوتیوب و توئیتر را «حرکتی فاجعه آمیز» علیه آزادی بیان و حق دسترسی مردم آن کشور به اطلاعات خوانده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است می گوید برقراری محدودیت استفاده از شبکه های اجتماعی، با تعهدات ترکیه تحت قوانین حقوق بشر بین المللی و قوانین داخلی آن کشور منافات دارد.

روز پنجشنبه پس از آن که نوار صدای گفتگوهای محرمانه وزیر خارجه ترکیه با جمعی از مقامات ارشد درباره احتمال اقدامات نظامی در سوریه روی یوتیوب گذاشته شد، دولت ترکیه یوتیوب را مسدود کرد.

شبکه توئیتر هم بعد از آن که کاربران در ترکیه از آن برای خبررسانی در مورد فساد مالی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و پسرش استفاده کردند، مسدود شد. در پی واکنش بین المللی به اقدام دولت ترکیه، یک دادگاه آن کشور روز چهارشنبه حکم را غیرقانونی اعلام کرد.

آقای اردوغان درز دادن گفتگوهای محرمانه مقامات روی یوتیوب را عملی«شریرانه» خواند و گفت در آستانه انتخابات محلی روز یکشنبه، چنین کارهایی با هدف بی اعتبار کردن او و حزب عدالت و توسعه صورت می گیرد.

دولت آقای اردوغان از بخشی از اپوزیسیون سوریه که قصد براندازی بشار اسد را دارد حمایت کرده است. تحلیلگران می گویند ترکیه مدخل اصلی ورود تجهیزات و مهمات مورد نیاز شورشیان سوریه است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید بیش از ۶۰۰ هزار آواره سوری در خاک ترکیه اسکان داده شده اند. در اسفند ماه قیام مردم سوریه علیه بشار اسد وارد چهارمین سال خود شد.
XS
SM
MD
LG