لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

اعتراض دهها هزار نفری در تشییع جنازه یک نوجوان در ترکیه


سوگوارارن تابوت نوجوانی را که در پی حمله پلیس ترکیه به اغماء فرو رفته بود، و روز سه شنبه گذشته درگذشت، در استانبول تشییع کردند.
سوگوارارن تابوت نوجوانی را که در پی حمله پلیس ترکیه به اغماء فرو رفته بود، و روز سه شنبه گذشته درگذشت، در استانبول تشییع کردند.
ده ها هزار تن که شعارهای ضد دولتی می دادند، روز چهارشنبه، تابوت پسر نوجوانی را در مرکز استانبول تشییع کردند که در ناآرامی های تابستان گذشته در ترکیه مجروح شده و در اغماء فرو رفته بود.

درگذشت این نوجوان، که هرگز از اغماء بیرون نیامد، آتش اعتراضات در ترکیه را بار دیگر شعله ور ساخته است.

در پی درگذشت «برقین الوان» که روز گذشته روی داد، پلیس ضد شورش، روز چهارشنبه، برای پراکندن معترضان به دولت در آنکارا، پایتخت، و در شهر ساحلی ازمیر، گاز اشک آور شلیک کرد.

سوگواران مرگ ِ این نوجوان، با اشاره به رجب طیب اردوغان، نخستوزیر ترکیه، فریاد می زدند: «طیب قاتل!» و شعار می دادند: «برقین الوان جاوید است» و «دولت، دولت، استعفا، استعفا!»؛ شماری از این معترضان نیز به سوی یکی از ساختمان های «عدالت و توسعه»، حزب حاکم بر ترکیه، سنگ انداختند و شیشه های آن را شکستند.

این ناآرامی های تازه بر دشواری های آقای اردوغان که در آستانه انتخابات در ترکیه با اتهام فساد مالی و گسترده دولتی نیز روبروست، دو چندان افزوده است.

رجب طیب اردوغان که پیشاپیش انتخابات شورای شهر (بیست و نهم اسفندماه جاری) به سفر تبلیغاتی برای حزبش رفته، برای تجمعی در «سیرت»، در جنوب شرقی ترکیه، سخنرانی کرد اما، در این سخنرانی طولانی، کوچکترین اشاره ای به درگذشت «برقین الوان» پانزده ساله، نکرد.

نخست وزیر روبرو با چالش ترکیه اذعان کرده است که انتخابات نقش همه پرسی درباره زمامداری او را خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG