لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

اعتصاب اتحادیه های کارگری در ترکیه


به دنبال حادثه مرگبار در معدن زغال سنگ ترکیه، اتحادیه های مهم کارگری این کشور خواستار اعتصاب سراسری در روز پنجشنبه شدند. شمار کشته شدگان بدترین حادثه معدن در ترکیه به ۲۸۲ نفر افزایش یافته است.

کنفدراسیون اتحادیه عمومی کارگران ترکیه که صد ها هزار کارگر را نمایندگی می کند، می گوید اعتصاب یک روزه در ترکیه اعتراض به استاندارد ضعیف ایمنی در معادن ترکیه است.

نیروهای امداد به تلاش برای نجات کارگران معدن زغال سنگ در ترکیه ادامه می دهند. انفجار و آتش سوزی در عمق معدن زغال سنگ شهر سوما، در جنوب استانبول علت حادثه اعلام شده است. شمار زخمی ها نیز تاکنون ۸۰ نفر اعلام شده است.

دولت و مقامات شرکت مالک معدن می گویند حدود ۴۵۰ معدنچی نجات یافته اند اما بیش از صد نفر هنوز داخل آن گرفتار هستند.

دود غلیظ و گازهای سمی باعث کندی فعالیت امدادگران شده است. آنها امیدوارند کارگرانی که داخل معدن گیر افتاده اند، در فضایی که به آن «اتاق امن» گفته می شود پناه گرفته باشند.

ده ها نفر در مقابل معدن ذغال سنگ در شهر سوما، در جنوب استانبول، جمع شده اند، درهمین حال کارگران اورژانس به جستجو برای کسانی که ممکن است از انفجار جان به در برده باشند ادامه می دهند. جمعیت مضطرب با بیرون آمدن معدنچیان نجات یافته ابراز احساسات می کردند. اما شادمانی اولیه آنها با بیرون آوردن اجساد توسط امدادگران به گریه تبدیل شد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه به محل حادثه رفت. اما وقتی او حوادث گذشته در معادن را به یاد آورد و حوادث کاری را «چیزهای معمول» توصیف کرد، باعث خشم جمعیت شد.

اردوغان سفر خود را به آلبانی به تاخیر انداخت و تحت تدابیر امنیتی به سوما سفر کرد. در سوما معترضان با لگد به خودروی اردوغان زدند و خواستار استعفای او شدند. در این شهر حدود ۱۶ هزار معدنچی زندگی می کنند.

خانواده معدنچیان قربانی از اینکه اطلاعات کافی درباره حادثه منتشر نمی شود ناراحت هستند. دولت ترکیه نیز به خاطر مخالفت با درخواست اپوزیسیون در پارلمان که خواستار تحقیق درباره مالکان معدن به دلایل ایمنی شده بود، تحت فشار فزاینده ای قرار گرفته است.
XS
SM
MD
LG