لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

اتحاد علیه ایران هسته‌ای: اعدام وحشیانه نوید افکاری نمونه نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط رژیم ایران است


با وجود اینکه وکیل و خانواده، اتهام انجام قتل توسط نوید افکاری را رد کرده‌بودند، جمهوری اسلامی او را شنبه ۲۲ شهریور اعدام کرد.
با وجود اینکه وکیل و خانواده، اتهام انجام قتل توسط نوید افکاری را رد کرده‌بودند، جمهوری اسلامی او را شنبه ۲۲ شهریور اعدام کرد.

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای با صدور بیانیه‌ای به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر جوان ایرانی، واکنش نشان داد و آن را «بی‌رحمانه» و «نمونه نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط رژیم» حاکم بر ایران دانست.

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای در این بیانیه گفت: «افکاری در ارتباط با یک قتل در جریان تظاهرات اعتراضی سال ۲۰۱۸ اعدام شد. اما او گفت که زیر فشار شکنجه اقرار کرد. این یک تاکتیک آشنا است که مقامات امنیتی ایران در گذشته از آن برای جلوگیری از اعتراض‌های بیشتر، استفاده کرده‌اند.»

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای همچنین به گزارش اخیر سازمان عفو‌ بین‌الملل، که موارد نقض حقوق بشر در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ را برشمرده، اشاره کرده است.

این گروه در بیانیه خود می‌افزاید: «اعدام نوید افکاری باید یادآوری برای جامعه جهانی باشد. [انتشار] بیانیه‌های محکومیت ضروری است، اما کافی نیست.»

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی مرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به سقوط ارزش ریال و گرانی سکه و دلار بود. جمهوری اسلامی ایران به رغم درخواست‌های گسترده جهانی برای جلوگیری از اعدام نوید افکاری، این ورزشکار را روز شنبه ۲۲ شهریور اعدام کرد. جمهوری اسلامی او را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود اما آقای افکاری، خانواده و وکلای او تاکید داشتند که سندی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و از اعترافات تحت شکنجه برای محکومیت او استفاده شده است. ماموران جمهوری اسلامی بعد از اعدام افکاری،‌ جسد او را تحت تدابیر شدید امنیتی در روستای سنگر، سپیدان استان فارس دفن کردند.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه ۲۲ شهریور اجرای حکم اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را یک اقدام خبیثانه و ظالمانه خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

علاوه بر نهادهای مدافع حقوق بشر، مقام های سیاسی و نهادهای جهانی ورزشی نیز این اقدام را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG