لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

تاخیر در احیای برجام باعث افزایش برآورد قیمت فروش آتی نفت شد


نمایی بیرونی از ساختمان سیتی‌بانک در نیویورک (آرشیو)
نمایی بیرونی از ساختمان سیتی‌بانک در نیویورک (آرشیو)

یک نهاد عمده مالی پیش‌بینی سه‌ماهه قیمت نفت برای سال جاری و چشم‌انداز میانگین سال ٢٠٢٣ خود را به دلیل تاخیر شدید احیای برجام و در نتیجه مبهم بودن دورنمای عرضه نفت از سوی ایران افزایش داد.

سیتی‌ریسرچ که نهاد رصد سیتی‌بانک است روز دوشنبه اعلام کرد که تاخیر در تعلیق تحریم‌های ایران، عامل اصلی کاهش توازن میان عرضه و تقاضا بوده است

سیتی‌بانک یکی از نهادهای مالی و بانکی عمده جهان است که بسیاری از فعالیتها و تجارت‌های عمده جهانی را رصد و ارزیابی می‌کند. این بانک آمریکایی زیرمجموعه یکی از بزرگترین شبکه ارائه خدمات مالی و بانکداری در جهان به شمار‌ می‌رود.

بر اساس برآورد جدید سیتی‌بانک، رفع تحریم‌های ایران از سه‌ماهه نخست سال آینده ابتدا سبب افزایش نیم میلیون بشکه‌ای عرضه نفت در روز و سپس افزایش آن به یک میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه در روز برای شش ماهه دوم سال ٢٠٢٣ منجر خواهد شد.

پیش از این سیتی‌بانک برآورد کرده بود که رفع تحریم‌های ایران در اواسط سال ٢٠٢٢ سبب افزایش عرضه نفت در بازارهای جهانی شود.

درحالیکه تولید و صادرات نفت روسیه همچنان در حال کاهش است، سیتی‌بانک انتظارات درباره کاهش ٢ تا ٣ میلیون بشکه‌ای تولید نفت روزانه روسیه را اغراق‌آمیز دانست. بر این اساس، افزایش تولید و صادرات روسیه به آسیا سبب می‌شود که کاهش روزانه تولید نفت روسیه در محدوده یک تا یک و نیم میلیون بشکه در روز باقی بماند.

سیتی‌بانک رشد ضعیف‌تر تقاضای روزانه به میزان ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه در سال ٢٠٢٢ را ناشی از جریانات اقتصادی نامساعد، قرنطینه‌های اجباری در چین و قیمت‌های بالا دانست.

قیمت نفت برنت در معاملات روز دوشنبه حدود ۱۲۰ دلار و وست تگزاس اینترمدیت ۱۱۹ دلار برای هر بشکه اعلام شد.

XS
SM
MD
LG