لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

عربستان قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری خرید موشک تاد را با آمریکا امضا می‌کند


آقای پمپئو پیشتر به کنگره آمریکا گفت نشانه ای از نقش ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی وجود ندارد.
آقای پمپئو پیشتر به کنگره آمریکا گفت نشانه ای از نقش ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی ان بی سی تایید کرد که ریاض و واشنگتن توافقنامه ای را امضا کرده اند که به موجب آن شرکت تسلیحاتی آمریکایی لاکهید مارتین سامانه دفاعی موشک تاد را در اختیار عربستان سعودی قرار می دهد.

روز پنجشنبه ۸ آذر، مبلغ این قرارداد ۱۵ میلیارد دلار اعلام شد.

با امضای قرارداد میان دو دولت آمریکا و عربستان سعودی در هفته جاری، راه فروش ۴۴ سامانه موشک تاد به این کشور نفت‌خیز هموار شده است.

تاد که محصول شرکت تسلیحاتی لاکهید مارتین، شرکت طرف قرارداد پنتاگون، است نگین درخشان تاج صنایع دفاعی آمریکا به حساب می‌آید.

شبکه خبری سی ان بی سی می گوید که سفارت عربستان در واشنگتن حاضر نشده است در باره این خبر اظهار نظر کند.

خبر امضای فروش موشک تاد درست هنگامی منتشر می‌شود که دولت سعودی در ارتباط با قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و همچنین ادامه جنگ ویرانگر یمن زیر فشار شدید جهانی قرار دارد. اما پرزیدنت ترامپ با تاکید بر اهمیت معامله با ریاض از تصمیم به فروش این جنگ افزار دفاع می‌کند.

خبر امضای این قرارداد در حالی است که سنای آمریکا چهارشنبه شب با اکثریت آرا قطعنامه ای را برای تصویب نهایی پیش برد که می تواند به حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف عربستان سعودی علیه حوثی های تحت حمایت تهران در یمن خاتمه دهد.

این رای گیری به رغم درخواست وزیران دفاع و خارجه آمریکا از سنا برای خودداری از این اقدام صورت گرفت.

ناخشنودی برخی از قانونگذاران تنها در مورد بحران انسانی ناشی از جنگ یمن نبود.

آنها همچنین از خودداری دولت آمریکا از مجازات عربستان سعودی به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول ناراحت هستند.

محمدبن سلمان هر نوع نقش خود در کشتن خاشقجی را انکار می کند؛ هر چند بنا به برخی گزارش‌ها، سی آی ای به این جمع بندی رسیده است که او دستور قتل را صادر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG