لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

«نامه خدا» از آلبرت اینشتین به مبلغ ۲.۹ میلیون دلار فروخته شد


عکسی از میانسالی اینشتین
عکسی از میانسالی اینشتین

یک نامه دستنویس از آلبرت اینشتین، فیزیکدان نظری برنده جایزه نوبل، که در آن به موضوع دین خود یهودیت و در کل مذهب می پردازد، در حراج روز سه شنبه (۴ دسامبر) در حراجخانه کریستی نیویورک، نزدیک به دو میلیون و نهصد هزار دلار به فروش رفت.

این نامه یک صفحه و نیمی موسوم به «نامه خدا» است که در سال ۱۹۵۴ به زبان آلمانی توسط اینشتین خطاب به اریک گوتکیند، فیلسوف آلمانی یهودی تبار، نوشته شده بود.این نامه یکی از نوشته های کلیدی بحث در مورد علم و مذهب شناخته می شود که در آن اینشتین دید و نظر خود نسبت به معنای زندگی در جهان را اظهار می کند.

آلبرت اینشتاین
آلبرت اینشتاین

این نامه که دانشمند و فیلسوف آلمانی آن را یکسال پیش از مرگش در سال ۱۹۵۵ نوشت، توسط یک کلکسیونر خصوصی فروخته شد.

اینشتین در این نامه نوشت : «کلمه خدا برای من چیزی جز یک زبانزد و محصول ضعف بشر نیست. کتاب مقدس مجموعه ای از افسانه های اسطوره ای، ولی هنوز ابتدایی است.»

«نامه خدا» - نامه دستنویس اینشتین به فیلسوف آلمانی اریک گوتکیند
«نامه خدا» - نامه دستنویس اینشتین به فیلسوف آلمانی اریک گوتکیند

اینشتین در این نامه یهودیت را نیز از قلم نیانداخته و نوشته است که او مردمش را دوست دارد و آنها را تحسین می کند؛ ولی این را باور ندارد که آنها منتخب و برتر از بقیه هستند.

او در این نامه نوشته است: «دین یهودی مثل تمام ادیان دیگر یک پرستش کودکانه از وهم و تجسم است و من هیچ چیزی برگزیده‌ای در آن نمی بینم.»

پاکت «نامه خدا»
پاکت «نامه خدا»

کریستی پیش بینی کرده بود که این نامه حدود یک تا یک و نیم میلیون دلار به فروش برود.

این حراجخانه در سال ۲۰۰۲ یک نامه تایپ شده از اینشتین را که به فرانکلین روزولت رئیس جمهوری پیشین آمریکا نوشته بود به قیمت ۲ میلیون دلار فروخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG