لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

شکایت چند شهروند چینی از محدودیت خرید ملک و زمین در ایالت فلوریدا


آرشیو
آرشیو

گروهی از شهروندان چینی ساکن ایالت فلوریدا شکایتی علیه این ایالت تنظیم کرده‌اند تا قانون جدیدی را که خرید خانه و زمین را برای شهروندان چین، ایران، روسیه و چند کشور دیگر محدود کرده است لغو شود.

به گزارش خبرگزای رویترز، چهار شاکی که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) آنها را نمایندگی می‌کند، در دادخواستی که به دادگاه فدرال ارائه دادند، تأکید کرده‌اند که این قانون ناقض قانون اساسی آمریکا است و قانون فدرال منع تبعیض در مورد مسکن را نقض می‌کند.

قانون جدید که قرار است از اول ماه ژوئیه اجرایی شود، شهروندان هفت کشور از جمله ایران و چین را که شهروند آمریکا نیستند و یا گرین کارت ندارند، از مالکیت ملک یا زمین در «زمین‌های حساس» ایالت فلوریدا منع می‌کند.

با این قانون، شهروندان ایران، کوبا، ونزوئلا، سوریه، روسیه و کره شمالی از خرید ملک در ۱۶ کیلومتری هرگونه تأسیسات نظامی یا تأسیسات زیربنایی حساس مانند نیروگاه، فرودگاه و پالایشگاه منع می‌شوند.

قانون جدید یک استثنای محدود دارد که به دارندگان ویزای غیر توریستی از این کشورها اجازه می‌دهد ملکی را که هشت کیلومتر دورتر از تأسیسات حساس باشد و بزرگ‌تر از دو هکتار نباشد، خریداری کنند.

ران دیسانتیس، فرماندار جمهوری‌خواه فلوریدا، که انتظار می‌رود به زودی نامزدی خود را برای ریاست جمهوری آمریکا اعلام کند، هنگام این قانون در اوایل ماه مه سال جاری گفت که این قانون از آمریکایی‌ها در برابر نفوذ حزب کمونیست چین محافظت می‌کند.

افرادی که بر خلاف قانون عمل کنند، مشمول اتهامات کیفری، جزای نقدی و حبس می‌شوند.

دادخواستی که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا به دادگاه برده است، قانون جدید فلوریدا را با مجموعه ای از قوانین مقایسه می‌کند که ایالت‌های آمریکا در اوایل دهه ۱۹۰۰ تصویب و مهاجران چینی و ژاپنی را از مالکیت زمین منع کردند.

دادگاه ‌ها اکثر این قوانین را در دهه ۱۹۵۰ لغو کردند ولی یک قانون تا سال ۲۰۱۸ در فلوریدا باقی ماند و در آن زمان، رأی‌دهندگان خواستار لغو آن قانون شدند.

XS
SM
MD
LG