لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

اپل مجوز فروش آیفون- ۶ در چین را گرفت؛ بازار «خاکستری» آیفون- ۶ در چین می‌شکند؟


An eagle of the Guard from Above company grasps a drone during a police exercise in Katwijk, the Netherlands.
An eagle of the Guard from Above company grasps a drone during a police exercise in Katwijk, the Netherlands.

داستان «بازار خاکستری» آیفون- ۶ در چین وقتی بر سر زبان‌ها افتاد که ویدیویی از افرادی منتشر شد که از چند روز قبل از شروع به فروش آیفون- ۶ در مقابل شعبه شرکت اپل در منهتن نیویورک چادر زده بودند تا اولین آیفون‌هایی را که عرضه می‌شود، بخرند.

حکایت چینی‌هایی که چندین دستگاه تلفن همراه جدید آیفون- ۶ را در کشورهای غربی خریداری می کنند تا با سود سرسام‌آوری در «بازار خاکستری» چین بفروشند، وقتی بر سر زبان‌ها افتاد که ویدیویی از افرادی منتشر شد که از چند روز قبل از شروع به فروش آیفون- ۶ در مقابل شعبه شرکت اپل در منهتن نیویورک چادر زده بودند تا اولین آیفون‌هایی را که عرضه می‌شود، بخرند.

کمتر از دو هفته قبل، هنگامی که آیفون- ۶ در بازارهای آمریکا و ده کشور دیگر عرضه شد، شرکت اپل هنوز نتوانسته بود مجوز فروش آیفون- ۶ در چین را بگیرد. تلفن‌های جدید توسط فروشندگان شخصی در بازارهای چین به قیمت ۱.۵۰۰ دلار فروخته شد؛ اما روزنامه تایمز نوشت قیمت آنها به ۳.۰۰۰ دلار هم رسید – یعنی تا چهار برابر قیمت اصلی آن در آمریکا بدون قرارداد دوساله؛ و در صورتی که خریدار با شرکت تلفن قرارداد دوساله ببندد، تلفن را به بهایی بسیار ارزانتر دریافت می‌کند.

اما شرکت اپل بالاخره امروز سه‌شنبه بالاخره موفق شد مجوز فروش آن در چین – بزرگترین بازار تلفن‌های هوشمند جهان – را از شرکت صنایع و تکنولوژی اطلاعاتی آن کشور دریافت کند.

برگردیم به صف خریداران آیفون- ۶ در نیویورک: تقریباً همه افرادی که چند روز در مقابل فروشگاه اپل چادر زده بودند، چینی بودند. خیلی از آنها مسن بودند و به نظر نمی‌رسید کلمه‌ای انگلیسی بلد باشند. آنها چند شب در کیسه‌های پلاستکی روی کارتن خوابیدند تا بالاخره در فروشگاه اپل باز شد و تلفن‌های آیفون- ۶ به مشتریان عرضه شد.

جمعیت منتظران آنقدر زیاد بود که از پلیس نیویورک کمک خواسته شد. ویدیو دستگیری یک زن را نشان می‌دهد.

بیشتر کسانی که چادر زده بودند، اقلا دو دستگاه آیفون خریدند. و بعداً در فیلم دیده شد که آنها را به افراد دیگری دادند که آیفون‌های زیادی خریده و جمع کرده بودند تا با به بازارهای چین ببرند.

به گفته یک تحلیلگر بازار، خریداران انبوه تلفن‌ها احتمالاً از ساکنان کم درآمد شهرک‌های چینی (چاینا تاون) در شهرهای بزرگ آمریکا بودند که به پول نیاز دارند.

بعضی می‌گویند مافیای چین پشت پرده این بازار است؛ ولی به نظر کارشناسان، طرح خرید آیفون- ۶ در آمریکا و فروش آن در بازارهای چین برنامه خاصی را دنبال نمی‌کرد.

باری، تلفن‌های آیفون- ۶ و ۶-پلاس به زودی بن طور قانونی در بازارهای چین عرضه خواهد شد؛ و معلوم نیست بازار «خاکستری» و جماعتی که چند شب را پشت در فروشگاه‌های اپل در آمریکا و اروپا صبح کردند، به سود مورد انتظارشان می‌رسند یا تلفن‌ها روی دستشان باد می کند.

XS
SM
MD
LG