لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

روسای جمهور چین و روسیه در مسکو دیدار و گفت‌و‌گو کردند


رئیس جمهور چین، شی جین پینگ (چپ)، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
رئیس جمهور چین، شی جین پینگ (چپ)، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ، روز دوشنبه در مسکو با «دوست عزیز» خود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد.

شی اولین رهبر یک کشور است که پس از آنکه دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت پوتین را روز جمعه صادر کرد، با رهبر روسیه دیدار می‌کند. دادگاه کیفری بر سر اخراج کودکان اوکراینی از اوکراین به روسیه در جریان تهاجم یک ساله روسیه به اوکراین، حکم بازداشت پوتین را صادر کرد.

به نوشته رویترز، مسکو این اتهام را یکی از چند «نمایش‌ روشن خصمانه» خواند و یک پرونده قضائی علیه دادستان و قضات دیوان بین المللی کیفری باز کرد.

پکن نیز حکم دادگاه را منعکس کننده استانداردهای دوگانه خواند.

روسیه از سفر رئیس جمهوری چین برای نشان دادن اینکه در مقابله با غرب، دوست قدرتمندی دارد، استفاده خواهد کرد.

هر دو هنگام ملاقات بعد از ظهر دوشنبه و قبل از صرف شام در کرملین یکدیگر را «دوست عزیز» خواندند. گفتگوهای رسمی آنها روز سه شنبه انجام می‌شود.

پوتین به شی جین پینگ گفت که به پیشنهادهای پکن برای حل جنگ اوکراین با احترام می نگرد و همچنین نسبت به توسعه سریع چین در دهه‌های اخیر «کمی حسادت» می‌کند.

او گفت: «چین نظام بسیار موثری برای توسعه اقتصادی و تقویت دولت ایجاد کرده‌ است. این سیستم بسیار موثرتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.»

چین پیشنهاد ۱۲ ماده‌ای گسترده‌ای را برای حل بحران اوکراین منتشر کرده است. غرب تا حد زیادی این پیشنهاد را رد کرده و آن را ترفندی برای خرید زمان بیشتر برای پوتین به منظور سازماندهی مجدد نیروهایش و تحکیم تسلط بر سرزمین‌های اشغالی در اوکراین خوانده است.

پکن بارها اتهامات غرب را که مشغول برنامه ریزی برای ارسال سلاح به روسیه است رد کرده است، اما می‌گوید پس از افزایش واردات زغال سنگ، گاز و نفت از روسیه، خواهان همکاری نزدیک‌تر در زمینه انرژی است.

XS
SM
MD
LG