لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

اذعان رهبر چین برای انجام «کارهای زیاد» در زمینه بهبود حقوق بشر


کنفرانس خبری باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و هو جیان تائو رییس جمهوری چین در کاخ سفید - ۱۹ ژانویه ۲۰۱۱
کنفرانس خبری باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و هو جیان تائو رییس جمهوری چین در کاخ سفید - ۱۹ ژانویه ۲۰۱۱

هو جیانتائو، رییس جمهوری چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا شرکت کرد. رهبر چین در این کنفرانس، طی اظهاراتی نادر گفت که هنوز کارهای «زیادی» برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشورش باقی مانده است که انجام شود.

آقای هو برای انجام یک سفری رسمی وارد آمریکا شده است. رییس جمهوری چین به رغم اعتراض فعالان و شماری از قانونگذاران آمریکایی که به کارنامه چین در موضوع حساس حقوق بشر انتقاد دارند، توسط آقای اوباما با برگزاری مراسم ها و مهمانی ها مورد استقبال قرار گرفته است.

در جریان کنفرانس خبری بعد از ظهر چهارشنبه دو رییس جمهوری، دو رهبر ضمن اذعان به تفاوت ها در مورد روابط بازرگانی، واحد پولی چین و مسئله حقوق بشر، بر لزوم همکاری های بیشتر تاکید کردند.

عصر چهارشنبه و پس از کنفرانس خبری، روسای جمهوری آمریکا و چین، بار دیگر در یک مهمانی رسمی با حضور بازیگران سینما، سیاستمداران و هنرمندان عرصه موسیقی شرکت کردند.

آقای اوباما گفت دو کشور می توانند زمانی که با هم همکاری کنند، منافع قابل توجهی کسب کنند. اما او همچنین گفت چین نیاز دارد تا اقدام بیشتری برای ارزیابی دوباره ارزش یوان - واحد پولی چین - انجام دهد تا به تفاوت عمده عدم تعادل در حجم روابط تجاری دو جانبه توجه شود.

رییس جمهوری آمریکا همچنین موضع محکمی در قبال مسئله حقوق بشر اتخاد کرد و از چین خواست تا «حقوق جهانی» افراد را تایید کند. آقای هو، از کارنامه کشورش در زمینه حقوق بشر دفاع کرد اما اذعان کرد که فضا برای بهبود وجود دارد.

رییس جمهوری آمریکا گفت دو طرف ده ها قرارداد تکمیل کرده اند که صادرات آمریکا را بیش از ۴۵ میلیارد دلار افزایش می دهد. او گفت قرار دادها همچنین سرمایه گذاری های چین در آمریکا را چندین میلیارد دلار افزایش می دهد.

آقای اوباما گفت آمریکا از گفتگوی بیشتر میان چین و دالایی لاما، رهبر تبتی های چین حمایت می کند. در مورد شبه جزیره کره، رییس جمهوری آمریکا گفت او و آقای هو بر سر این موضوع توافق دارند که کره شمالی باید از اقدامات تحریک آمیز بیشتر خودداری کند.

XS
SM
MD
LG