لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۱

دیدگاههای آمریکا و چین در سفر هو به واشنگتن


دیدگاههای آمریکا و چین در سفر هو به واشنگتن
دیدگاههای آمریکا و چین در سفر هو به واشنگتن

هو جین تائو رییس جمهوری چین در جریان سفر هفته آینده خود به واشنگتن نطق مهمی در باره مناسبات دو کشور ایراد می کند.

معاون وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه همچنین به خبرنگاران گفت« آقای هو در این سخنرانی به برداشت های آمریکا و جامعه بین المللی در باره توسعه صلح جویانه می پردازد.»

این مقام چینی از تاریخ و محل سخنرانی ابراز بی اطلاعی کرد. اما گفت« در جریان دیدار هو با رییس جمهوری آمریکا در ۱۹ ژانویه - ۲۹ دی - مسائل اقتصادی مطرح خواهد شد.» آمریکا از چین خواسته است تا ارزش یوان را واقعی کند. در حالی که معاون وزارت امور خارجه چین یاد آور شد کشورش نگران امنیت دارایی های خود در آمریکاست.

این مقام چینی اضافه کرد رهبران دو کشور در باره چگونگی دست یافتن به یک بهبود اقتصادی نیرومند، با دوام و متوازن، نیز گفتگو خواهند کرد.

معاون وزارت امور خارجه چین به چند اختلاف بین دو کشور از جمله تقویت سریع قدرت نظامی چین، صادرات مواد معدنی کمیاب و اختلافات ارضی در دریای چین جنوبی هم اشاره کرد.

وی تاکید کرد دلیلی وجود ندارد که آمریکا نگران تولید جت جنگنده رادار گریز چین باشد. زیرا هیچ کشوری هدف تولید این هواپیما نیست.

معاون وزارت امور خارجه چین در پایان هم اضافه کرد اختلافات بر سر مسائل حقوق بشر برآیند زمینه های تاریخی متفاوت، سیستم های اجتماعی و توسعه اقتصادی است. اما اصرار کرد که زندانی شدن لیوشیا بائو برنده جایزه صلح نوبل یک مقوله جزایی است و نه حقوق بشری.

XS
SM
MD
LG