لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

تشدید تدابیر امنیتی در سالگرد میدان «تیان آن من» چین


یک مامور پلیس اسلحه بدست در میدان تیانانمن پکن - ۴ ژوئن ۲۰۱۴
یک مامور پلیس اسلحه بدست در میدان تیانانمن پکن - ۴ ژوئن ۲۰۱۴
در حالی که روز چهارشنبه بیست و پنجمین سالگرد سرکوب خونین معترضان چینی در این میدان است، نیروهای پلیس چین با تجمع در میدان «تیان آن من»، اقدامات امنیتی در پکن را تشدید کردند.

پلیس با لباس های رسمی و شخصی هویت رهگذران را بررسی می کند و مانع گزارشگری خبرنگاران از این میدان می شود.

چین هیچگاه در مورد سرکوب معترضان دموکراسی خواه در این میدان در ۳ و ۴ ژوئن سال ۱۹۸۹، توضیح کاملی نداده است. صدها، و بر اساس برخی گزارش ها، هزاران نفر از معترضان بر اثر حمله سربازان چینی کشته شدند. پکن اجازه اظهار نظر عمومی درباره آن حادثه را نیز نمی دهد.

همزمان کاخ سفید، در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر کرد، ضمن درخواست از پکن برای ارائه توضیح در مورد کسانی که در آن سرکوب کشته، بازداشت و یا ناپدید شده اند، اعلام کرد ایالات متحده آمریکا همیشه در حمایت از آزادی های اساسی که معترضان در میدان «تیان آن من» به دنبال آن بودند، سخن می گوید.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز روز گذشته از پکن خواست منتقدانی که در زندان یا در حصرخانگی هستند را آزاد کند و گفت چین یک کشور رو به رشد است و باید اجازه دهد مباحث سیاسی، مخصوصا پیش از سالگرد رویداد تاریخی میدان «تیان آن من»، بیشتر مطرح شود.

اما پکن از بازداشت منتقدان دفاع کرد و آن را اقدامی «قانونی» توصیف کرد. هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در پاسخ به این پرسش که چرا منتقدان را بازداشت شده اند، گفت کشورش مطابق قانون عمل می کند.

دولت چین، مدتی پیش از سالگرد آن حادثه، ده ها نفر از فعالان، روزنامه نگاران و وکلا را بازداشت کرد و یا آنها را در حصر خانگی قرار داد.

بازداشت منتقدان در آستانه سالگرد میدان «تیان آن من» به یک عمل سالیانه تبدیل شده است، اما امسال سرکوب منتقدان سخت تر از گذشته صورت گرفته است.
XS
SM
MD
LG