لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

سفر مایک پنس به کره جنوبی


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در اولین بخش از سفر خود به کشورهای شرق دور به کره جنوبی رفت و با سربازان و افسران آمریکائی مستقر در کره جنوبی دیدار کرد.

اما ساعاتی پیش از فرود هواپیمای آقای پنس در فرودگاه سئول، کره شمالی موشک دیگری پرتاب کرد که به گفته وزارت دفاع کره جنوبی «تقریبا بلافاصله سرنگون شد.»

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «پرزیدنت ترامپ و تیم نظامی او از آزمایش موشکی ناموفق کره شمالی آگاهند.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به تنش ها در سراسر جهان گفت اتحاد واشنگتن و سئول استوارتر از پیش شده است. آقای پنس افزود «با موقعیت پر تنشی در سراسر دنیا روبرو هستیم اما این امر در کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام بیشتر صادق است. با این حال اطمینان می دهم که با رهبری پرزیدنت ترامپ، واشنگتن از عزم و اراده ویژه ای برخوردار شده و تعهد ما به این اتحاد تاریخی نیز هیچگاه تا به این حد نبوده است.»

بیست و نه هزار و پانصد تن از سربازان و افسران آمریکائی در چارچوب اتحاد نظامی واشنگتن با سئول، در کره جنوبی مستقر هستند و رزمایش های مشترک سالانه انجام می دهند.

از سوی دیگر، سحرگاه روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، کره شمالی از محلی در نزدیکی پایگاه زیر دریائی سینپو در شرق آن کشور موشک «اسکاد» میان بردی به فضا پرتاب کرد که بلافاصله از مسیر منحرف شد.​

چو جون هینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، به این اقدام کره شمالی واکنش نشان داد و گفت «در چهار ماه و نیم اخیر این پنجمین باری است که کره جنوبی اقدام به پرتاب یک یا چند موشک کرده است. این کار در مخالفت صریح با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و صلح و امنیت در شبه جزیره کره و ثبات در قاره آسیا و جهان را به خطر می اندازد.»

مقام های کاخ سفید می گویند تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ او را در جریان نحوه پرتاب و سقوط آخرین موشک پرتاب شده توسط کره شمالی قرار دادند.

هنوز از دلیل یا دلایل سقوط موشک کره شمالی خبری در دست نیست اما بنا به گزارش ها، مقام های نظامی آمریکا از این امر شگفت زده نشده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG