لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۰

چین: پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز جزایر دریای جنوبی چین تحریک جدی نظامی است


چین ضمن محکوم کردن پرواز هواپیماهای ب- ۵۲ آمریکا بر فراز جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین در اوایل ماه دسامبر این اقدام را یک "تحریک نظامی جدی" توصیف کرد.

وزارت دفاع چین روز شنبه در بیانیه ای گفت به هواپیماها اخطار شد منطقه را ترک کنند، و مدعی شد عمل آمریکا می تواند به "نظامی شدن اوضاع" بین دو کشور منجر شود. چین بر تمام جزایر مصنوعی در منطقه ادعای حاکمیت کرده است.

بیل اوربان، فرمانده نیروی دریایی آمریکا گفت هواپیماهای این کشور به طور منظم ماموریت های آموزشی در منطقه انجام می دهند.

او گفت پرواز هواپیماها بر فراز جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین در چارچوب عملیات "آزادی کشتیرانی" نبود، و این احتمال وجود دارد که هواپیما از مسیر خود منحرف شده باشد.

این عملیات ماموریت هایی را در برمی گیرد که آنچه به باور آمریکا ادعاهای سرزمینی بیش از اندازه کشورهای دیگر است را به چالش می کشد.

چین که بر تقریبا تمام دریای جنوبی چین ادعای مالکیت دارد، بر برنامه گرفتن زمین از دریا و ساختن جزایر شتاب بخشیده و بر نگرانی آمریکا و کشورهای منطقه آسیا – اقیانوسیه افزوده است.

رئیس جمهوری چین در سفر اخیر به واشنگتن وعده داد جزایر مصنوعی نظامی نشود. دولت اوباما به کنگره اطمینان داده است برای متوقف ساختن نظامی شدن جزایر مورد اختلاف، تلاش خواهد کرد.

آمریکا از چین خواسته است به گرفتن و ساختن جزایر مصنوعی پایان دهد و اخیرا با اعزام یک رزمناو به ناحیه، نگرانی و حساسیت خود را نشان داد.

XS
SM
MD
LG