لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

وزیران دفاع آمریکا و مالزی با یک کشتی جنگی آمریکایی از دریای جنوبی چین عبور می کنند


مقامات آمریکایی می گویند اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا و هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی با یک کشتی جنگی آمریکایی روز پنجشنبه از دریای جنوبی چین عبور خواهند کرد.

این سفر در شرایطی انجام می شود که تنش ها بر سر ادعاهای ارضی چین در منطقه افزایش یافته است. چین بخش هایی از دریای جنوبی چین را قسمتی از قلمرو خود اعلام کرده است اما همسایگان چین و آمریکا این ادعاهای ارضی را به رسمیت نمی شناسند.

بر اساس گزارش ها، وزیر دفاع آمریکا و همتای مالزیایی او با ناو هواپیمابر "یواس‌اس تئودور روزولت" سواحل مالزی را ترک می کنند و از دریای جنوبی چین عبور می کنند.

اخیرا عبور یک کشتی آمریکایی مجهز به سیستم هدایت کننده موشک از ۲۲ کیلومتری صخره سوبی در مجمع الجزایر اسپارتلی، که چین آنها را بخشی از قلمرو خود می داند، باعث افزایش تنش های دیپلماتیک شده بود.

آمریکا می گوید ادعاهای ارضی چین قابل قبول نیست و آزادی کشتیرانی نباید مورد تهدید واقع شود. پکن سال گذشته میدلای یک پروژه ساختمانی بزرک را برای تغییر صخره ها به جزایری مصنوعی که بتواند روی آنها تاسیساتی ایجاد کند، آغاز کرد و به اعتراضات و ادعاهای ارضی فیلپین، ویتنام، تایوان و دیگر کشورهای منطقه اهمیتی نداد.

دولت باراک اوباما می گوید عبور آن کشتی بخشی از اقدامات معمول برای حفظ آزادی کشتیرانی در دریاها است.

XS
SM
MD
LG