لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

تنش در شرق آسیا؛ جنگنده‌های چین از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند


جت جنگی تایوان. آرشیو
جت جنگی تایوان. آرشیو

نیروی هوایی تایوان روز یکشنبه پس از شناسایی ۱۰ فروند هواپیمای جنگی چین که از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند وارد عمل شد.

وزارت دفاع جزیره تایوان گفت که چهار کشتی جنگی چینی نیز گشت‌زنی رزمی انجام دادند.

به گزارش رویترز این دومین بار در کمتر از یک هفته است که تایوان می‌گوید چین بار دیگر اقدام به فعالیت نظامی در اطراف این جزیره کرده است.

پیش از این ۳۷ هواپیمای نظامی چین روز پنجشنبه به منطقه دفاع هوایی جزیره تایوان پرواز کردند که برخی از آنها سپس به سمت غرب اقیانوس آرام رفتند.

چین که تایوان را بخشی از قلمروی خود می‌داند، در سه سال گذشته به طور منظم نیروی هوایی خود را به آسمان نزدیک این جزیره فرستاده است، اما هواپیماها به حریم هوایی سرزمینی تایوان وارد نشده‌اند.

وزارت دفاع تایوان گفت که تا ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی در روز یکشنبه ۲۴ هواپیمای نیروی هوایی چین از جمله جنگنده‌های جی-۱۰، جی-۱۱، جی-۱۶ و همچنین سوخوی-۳۰ و بمب افکن‌های اچ--۶ را شناسایی کرد.

بیانیه تایوان مشخص نکرد که این هواپیماها به کجا پرواز کردند اما گفت ۱۰ فروند از خط میانی تنگه تایوان که دو طرف را از هم جدا می کند، عبور کردند. این خط به عنوان یک مانع غیررسمی عمل می‌کند. چین می‌گوید که چنین خطی را به رسمیت نمی‌شناسد و از سال گذشته به طور معمول از آن عبور کرده است.

چین پیشتر گفته است که چنین مأموریت‌هایی برای حفاظت از حاکمیت کشور انجام می‌شود.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته است که آمریکا در صورت تهاجم چین، از تایوان دفاع خواهد کرد.

پیشتر در خردادماه نیز ارتش آمریکا یکناو جنگی چین را به عبور «ناامن» از کنار ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان متهم کرد.

XS
SM
MD
LG