لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

ارتش آمریکا ویدئو عبور «ناامن» ناوشکن چین در تنگه تایوان را منتشر کرد


رزم‌ناو چینی راه را بر یک ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان مسدود کرد.
رزم‌ناو چینی راه را بر یک ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان مسدود کرد.

ارتش ایالات متحده روز دوشنبه تصاویر ویدئویی را از آنچه که عبور «ناامن» ناوشکن چین از کنار ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان خواند منتشر کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک ناوشکن نیروی دریایی چین روز شنبه به طور ناگهانی در فاصله ۱۳۷ متری در مسیر حرکت یک ناوشکن آمریکایی قرار گرفته و آنرا مسدود کرد؛ به‌طوری‌که کشتی آمریکایی وادار شد برای پیشگیری از برخورد سرعت خود را به ۱۰ گره دریایی تقلیل دهد.

این سانحه بالقوه در حالی پیش آمد که ناوشکن آمریکایی «یو اس اس چانگ-هون» و کشتی کانادایی «ایچ ام سی اس مونترئآل» برای صحه‌گذاشتن بر حق کشتیرانی آزاد از تنگه بین تایوان و سرزمین اصلی چین عبور می‌کردند.

ویدئوی منتشرشده توسط ارتش آمریکا کشتی چینی را حین قطع مسیر ناوشکن آمریکایی و سپس قرار گرفتن آن در مسیری موازی را نشان میدهد.

چین مدعی است جزیره دمکراتیک و خودگردان تایوان بخشی از اراضی متعلق به آن کشور و تنگه تایوان نیز جزو منطقه اقتصادی انحصاری چین است... حال آنکه ایالات متحده و متحدانش به طور مرتب از آن گذرگاه عبور دریایی و هوایی می‌کنند تا بر بین المللی بودن پهنه آبی تأکید کنند.

ستاد فرماندهی آمریکا در حوزه پاسیفیک-اقیانوس هند اعلام کرداقدام کشتی چینی به منزله نقض مقررات گذر امن از آبهای بین المللی است.

در این حال، یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعا کرد اقدام نظامی کشورش «کاملاً توجیه پذیر و قانونی و امن و حرفه‌ای» بوده است.

XS
SM
MD
LG