لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

شی جین‌پینگ: چين درصدد مهار هند نيست


شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین (راست)، دست می‌دهد با مشاور امنیت ملی هند، شيوشانکار منون، قبل از جلسه در سالن بزرگ خلق در پکن – ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ (۹ سپتامبر ۲۰۱۴)
شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین (راست)، دست می‌دهد با مشاور امنیت ملی هند، شيوشانکار منون، قبل از جلسه در سالن بزرگ خلق در پکن – ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ (۹ سپتامبر ۲۰۱۴)

یک هفته قبل از سفر شی جين‌پينگ رئيس جمهوری چين به هند، يک ديپلمات ارشد چينی روز سه‌شنبه گفت پکن درصدد محدود کردن و بازداشتن هند از راه نظامی يا راه‌های ديگر نيست. چين و هند از ديرباز به يکديگر به ديده شک نگاه می‌کردند و مناسبات تنش‌آلودی داشتند.

این دو کشور در سال ۱۹۸۰ ميلادی از نظر اقتصادی با يکديگر برابر بودند؛ اما از آن زمان به بعد، به دليل اجرای اصلاحات اقتصادی، چين از هند پيشی گرفت و به اقتصادی چهار برابر همسايه جنوبی‌اش دست يافت. پکن درپی بازيافت مازاد گسترده صادرات برای تغذیه ماشین صنعتی‌اش به سرمايه‌گذاری خارجی در منابع و زيرساختهای آسيای جنوبی روی آورد.

حضور اقتصادی روز افزون چين در منطقه اقیانوس هند موجب نگرانی‌هايی در دهلی نو شد. دهلی نو احساس می‌کرد چین در حال ایجاد «رشته ای از مروارید» به دور هند است و از لحاظ امنیتی خطری محسوب می‌شود. احتمال خطر از آنجا می‌رفت که چین در بنادر و دیگر پروژه های کلیدی در سری‌لانکا و پاکستان شروع به سرمایه‌گذاری‌هايی کرده بود.

قرار است آقای شی از سری‌لانکا و مالدیو نيز در سفر منطقه ای خود، که در اواخر این هفته با نشست سران سازمان همکاری شانگهای، در تاجیکستان، آغاز می شود، بازديد به عمل آورد.

آقای شی در ضمن بنا داشت از پاکستان نيز ديدار کند. پاکستان، رقيب سنتی هند، همواره از روابط نيکی با پکن برخوردار بوده است. ليکن به دليل ناآرامی‌های جاری اين سفر فعلا به تعویق افتاده است.

XS
SM
MD
LG