لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

برنامه هسته ای کره شمالی؛ چین نگران بروز درگیری است


وانگ یی وزیر خارجه چین
وانگ یی وزیر خارجه چین

همزمان با افزایش تنشها با کره شمالی، چین هشدار داد «درگیری می تواند هر زمانی آغاز شود.» وانگ یی وزیر خارجه چین گفت در صورت وقوع جنگ، برنده ای در کار نخواهد بود.

آقای وانگ این اظهارات را در حالی گفت که نگرانی آمریکا از توسعه تسلیحات اتمی کره شمالی افزایش یافته و این کشور ناوگروهی را به منطقه شبه جزیره کره اعزام کرده است.

به گزارش شبکه جهانی بی.بی.سی چین که تنها حامی کره شمالی است نگران سقوط حاکمیت این کشور و بروز مشکلات مرزی میان دو طرف است.

وانگ گفت: «اخیرا تنش میان آمریکا و کره جنوبی در یک طرف و کره شمالی در طرف دیگر افزایش یافته و این احساس به وجود آمده که درگیری ممکن است هر لحظه آغاز شود.»

وزیر خارجه چین گفت: «ما از طرف ها می خواهیم از تحریک و تهدید یکدیگر چه کلامی و چه عملی جلوگیری کنند و اجازه ندهند که اوضاع به مرحله غیرقابل بازگشت و غیرقابل اداره برسد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه توئیت کرد که آمریکا از این که به تنهایی در مقابل کره وارد اقدام شود، نمی ترسد.

آقای ترامپ نوشت: «اگر چین تصمیم بگیرد کمک کند عالی می شود. اگر نه، ما بدون آنان مسئله را حل می کنیم.»

اقدامات و تصمیم های اخیر رئیس جمهوری آمریکا ثابت کرده که او در به کار گیری روش نظامی آماده است.

او اخیرا حمله موشکی به یک پایگاه نظامی سوریه در تلافی حمله شیمیایی حاکمیت سوریه علیه غیرنظامیان یک روستای این کشور را دستور داد.

همچنین آمریکا شامگاه پنجشنبه ۱۳ آوریل بمب بزرگی را در شرق افغانستان و بر شبکه سنگرهای زیرزمینی داعش فروریخت.

واشنگتن نگران آن است که کره شمالی به توانایی تولید سلاح اتمی علیه آمریکا دست یابد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG