لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

بایدن در گفت‌وگو با تراس بر روابط ویژه میان آمریکا و بریتانیا تاکید کرد


تبریک جو بایدن به لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا
تبریک جو بایدن به لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، در گفت‌وگو با لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، ضمن تبریک به او برای انتخاب به عنوان نخست‌وزیر جدید بریتانیا، بر روابط ویژه بین دو کشور تاکید کرد.

بایدن و تراس، طی این گفت‌وگو ضمن اعلام تمایل برای «تعمیق بیش‌تر روابط میان دو‌ کشور» بر اهمیت ادامه همکاری‌های نزدیک تاکید کردند.

روسای دولت آمریکا و بریتانیا، لزوم‌ همکاری متقابل در مسائل جهانی از جمله «حمایت از اوکراین در دفاع در برابر تجاوز روسیه، رسیدگی به چالش‌های چین، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای و تامین انرژی پایدار و مقرون به‌ صرفه» را مورد بحث قرار دادند.

آن‌ها همچنین در مورد تعهد مشترک خود برای حفاظت از مزایای «توافق‌نامه بلفاست» و «اهمیت دستیابی به توافق مذاکره‌شده با اتحادیه اروپا در مورد پروتکل ایرلند شمالی» تبادل نظر کردند.

گفتنی است خانم تراس ۴۷ ساله که پیش‌تر در دولت جانسون عهده‌دار سمت وزارت خارجه بود، با دورنمای یک رکود اقتصادی طولانی و بحران انرژی مواجه است. خانم تراس که چهارمین نخست وزیر محافظه کار بریتانیا طی ۶ سال گذشته است وعده داده است که با انجام اقداماتی جسورانه کشورش را از دورانی دشوار بگذراند.

طرح خانم تراس برای رونق بخشیدن به اقتصاد از طریق کاهش مالیاتها و فراهم آوردن دهها میلیارد پوند برای توقف افزایش قیمتهای انرژی، مخالفان بسیاری دارد.

کارشناسان می گویند کاهش مالیات موجب افزایش تورم جاری که هم اینک فراتر از ۱۰ درصد است خواهد شد.

XS
SM
MD
LG