لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

غیبت یک‌ماهه و مرموز کار دست «چین گانگ» داد؛ وزیر امور خارجه چین از سمتش برکنار شد


«چین گانگ» تنها شش ماه پس از تصدی پست وزارت خارجه چین، به علت غیبت مرموز یک ماهه جای خود را به «وانگ یی» داد.

رسانه‌های دولتی چین روز سه‌شنبه، سوم مرداد ۱۴۰۲ اعلام کردند که این حکم با دستور و امضای شی جین پینگ، رئیس جمهوری، اجرایی شده است.

«چین گانگ»، ۵۷ ساله، مشاور پیشین «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، در آذر ماه سال گذشته مسئولیت وزارت امور خارجه را بر عهده گرفت، اما از چهارم تیر به بعد دیگر در انظار عمومی دیده نشد.

گمانه‌زنی‌ها علت این غیبت را مسائل شخصی یا رقابت‌های سیاسی‌ عنوان می‌کنند اما هنوز هیچ دلیلی روشنی از سوی مقامات پکن برای این اقدام آقای چین عنوان نشده است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه چین گفته که او «به دلایل پزشکی» کار خود را کنار گذاشته، اما جزئیاتی ارائه نکرده است.

«وانگ یی» ۶۹ ساله، جانشین «چین» پیش‌تر نیز از ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۱ سمت وزارت امور خارجه چین را در اختیار داشت. در آن سال‌ها، روابط چین با آمریکا، ابرقدرت رقیب، به جایی رسید که پکن آن را «پایین‌ترین سطح در تاریخ روابط دو کشور» توصیف کرد.

وانگ همچنین جای خالی «چین» را در زمان غیبت یکماهه‌اش پر کرد، و در نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند،‌ چین و آفریقای جنوبی)‌ در ژوهانسبورگ، نماینده چین بود.

این اولین بار نیست که غیبت غیرقابل توضیح مقامات در چین رخ می‌دهد.

شیائو یاکینگ، وزیر صنعت نیز سال گذشته نزدیک به یک ماه از انظار عمومی ناپدید شد تا این که مشخص شد وی به دلیل فساد تحت بازجویی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG