لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

بازی ها در خدمت ساختن دنیایی بهتر


گوشه ای از بازی فیسبوکی نیمی از آسمان - اختصاصی مرکز بازی برای تغییر
گوشه ای از بازی فیسبوکی نیمی از آسمان - اختصاصی مرکز بازی برای تغییر
کسانی که اهل بازی های ویدیویی و اینترنتی هستند تا به حال بارها شنیده اند که: «بازی یک جور وقت تلف کردن است! بازی برای سلامتی خوب نیست؛ بازی ها خشونت را ترویج می کنند؛ و ...» ولی بعضی از بازی ها به تغییرات مثبت سرعت می بخشند. هدف بازی برای تغییر، همین است.

بازی برای تغییر یک مرکز غیرانتفاعی است که بازی های ویدیویی را به عنوان ابزاری در خدمت کارهای خوب اجتماعی، یادگیری و اصلاح رفتار به کار می گیرد.

این مرکز با همکاری والدین و افراد خیر پروژه هایی مثل «بازی نیمی از آسمان» روی فیس بوک را می سازد – بازی ای که با چرخش گردونه انجام می شود و با الهام از کتاب پرفروش «نیمی از آسمان» به قلم نیکلاس کریستف و شریل وودان ساخته شد. بازی ها و سریال های تلویزیونی متعددی از روی این کتاب ساخته شده است.

آسی بوراک، رئیس مرکز بازی برای تغییر، می گوید «این بازی داستان یک زن هندی است به نام رادیکا. او با شوهرش بر سر حق نگهداری از دختر بیمارش جر و بحث می کند. شوهرش به او می گوید: ما برای این کار پولی نداریم. بعد، رادیکا کاری برای خودش دست و پا می کند و ... شروع می کند به مبارزه برای حق خودش. به مرور زمان آنقدر توانمند می شود که به دیگران هم کمک می کند.»

آسی بوراک به صدای آمریکا گفت این بازی حکایت «توانمندی» است. آگاهی افراد را بالا می برد و به مردم انگیزه می دهد تا دست به کار شوند یا با دادن کمک های خیریه به دیگران یاری برسانند. بنابراین، مثلاً وقتی رادیکا کتاب برای مدرسه بچه هایش جمع آوری می کند، شما هم به عنوان بازیکن «نیمی از آسمان» می توانید در دنیای واقعی کتاب اهدا کنید؛ یا وقتی که در بازی امتیاز کافی کسب کنید، «ما به شما می گوییم به خاطر امتیازی که آوردید، شرکت جانسون اند جانسون هزینه عمل جراحی یک زن نیازمند را تقبل می کند.»

بازی در ابتدا برای آمریکا ساخته شد. اما آسی بوراک می گوید مرکز بازی برای تغییر به زودی متوجه شد که «عده زیادی در مصر به این بازی سرگرم شده اند، و یکی از بزرگترین شهرهایی این بازی در آن رواج دارد قاهره است. در ترکیه هم، بازی در استانبول طرفداران زیادی پیدا کرده. به این ترتیب، بازی به نوعی مردمی را که در شبکه های اجتماعی خیلی فعالند ... با یکدیگر مرتبط می کند.»

در این میان، بیشترین کسانی که به بازی نیمی از آسمان روی فیسبوک می پردازند زنهای گروه سنی حدود بیست و پنج سال هستند که بین یک چهارم تا یک سوم طرفداران این بازی را تشکیل می دهند.

اعضای مرکز بازی برای تغییر برای بهره گیری بیشتر از این بازی به هند و خاور دور سفر کردند تا از نزدیک با مسائل و مشکلات مردم منطقه آشنا شوند. آنها در بازگشت، ایده هایی برای سه بازی روی تلفن های همراه ارزان قیمت با خود آوردند.

به گفته بوراک، این ایده ها نه تنها با توجه به نیازهای مردم عملی شد، بلکه «همراه با آنها آزمایش شد و آنها در نوشتن متن بازی ها به ما کمک کردند. این همکاری خیلی خیلی نزدیکی بود چون در نهایت آنها هستند که مسائل خودشان را می شناسند.»

نخستین ثمره کار آنها بازی «نه دقیقه» بود – این بازی در نه دقیقه، زنان باردار یا زنهایی که می خواهند باردار شوند و همسرانشان را در شرایط نه ماه بارداری قرار می دهد؛ و به گفته بوراک، «شبیه بایدها و نبایدهای بارداری است که باید به آنها توجه کنید.»

دومین بازی «حمله کرم ها» است که به بچه های ۷ تا ۱۲ ساله کمک می کند تا انواع کرم روده و نحوه استفاده از دارو برای درمان آن را بشناسند. بازی برای تغییر، برای تولید این بازی با چند مؤسسه از جمله «دنیا را از کرم ها پاک کنید» همکاری کرد. آقای بوراک می گوید این مؤسسه «در هند و کنیا قرص های رفع کرم روده را در اختیار میلیون ها کودک می گذارد.»

سومین بازی «انتخاب های خانواده» درباره انتخاب های مختلفی است که یک دختر در مراحل مختلف زندگی با آنها رو به رو می شود: ازدواج زودرس یا ادامه تحصیل. این بازی به بازی کننده ها نشان می دهد که چنین انتخاب هایی سرراست و آسان نیست.

مرکز بازی برای تغییر هم اکنون با همکاری سازندگان فیلم «نمایش قدرت» و کمک مالی آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده، مرحله دوم پروژه نیمی از آسمان روی فیسبوک را در دست تهیه دارد.

قرار است این پروژه بازی ها و سریال های تلویزیونی را به زبان های هندی و سواحیلی (زبان رایج در چند کشور شرق آفریقا) هم ترجمه کند. این مرکز با همکار شرکت های بازاریابی و سازمان های غیردولتی محلی برنامه های قبلی را هم در هند و کنیا توزیع خواهد کرد. به این ترتیب، مرکز خواهد توانست «یک ارزیابی واقعی از تأثیر این برنامه ها روی مردم داشته باشد و ببیند که آیا واقعاً تغییری ایجاد می کند یا نه؟»

بازی برای تغییر فرصت بررسی تأثیر این بازی ها بر زندگی مردم در نقاط مختلف را خواهد داشت. پروژه جدید پیوستگی و تداومی را که در برنامه های قبلی وجود نداشت ایجاد خواهد کرد؛ در حالی که پروژه های قبلیبه گفته بوراک «پروژه هایی بود که یک بار در دنیا منتشر می شد و دیگر قابل دنبال کردن نبود.»
XS
SM
MD
LG