لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

تاثیر افزایش صادرات نفت ایران بر قیمت های جهانی


با اعلام آمادگی ایران برای افزودن روزانه نیم میلیون بشکه به صادرات نفت خام در پی لغو تحریم های بین المللی، کارشناسان می گویند قیمت های جهانی نفت همچنان زیر فشار خواهد بود.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه پیوستن دوباره ایران به اقتصاد جهانی را یک "پیروزی شکوهمند" نامید و ستود.

روزنامه گاردین چاپ لندن می گوید بازگشت ایران به بازارهای بین المللی در حالی صورت می گیرد که قیمت نفت به دلیل اضافه موجودی و کاهش تقاضای جهانی در نزدیک پائین ترین سطح در ۱۲ سال دور می زند. چشم انداز سرازیر شدن نفت ایران هم اینک قیمت ها را پائین آورده است، و نفت خام برنت زیر بشکه ای ۳۰ دلار معامله شده است.

گزارش گاردین حاکی است در واکنش به این رویداد، قیمت های سهام در خاورمیانه روز یکشبنه کاهش یافت. شاخص "تداول" عربستان سعودی بیش از شش درصد پائین آمد.

لغو تحریم ها پایان ممنوعیت اتحادیه اروپا بر واردات نفت ایران را شامل می شود و روز یکشنبه مقامات در تهران اعلام کردند کشور آماده است صادرات را افزایش دهد.

خبرگزاری شانا روز یکشنبه به نقل از امیر حسین زمانیان قائم مقام وزیر نفت گفت "با بررسی شرایط بازار جهانی و اضافه موجودی، ایران آماده است صادرات نفت خام را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد."

گاردین می نویسد اما روحانی همچنین یاد آور شد که عصر جدید می تواند شاهد کاهش وابستگی ایران به نفت باشد.

قیمت های نفت در شش ماه گذشته در میان نگرانی های برآمده از اضافه موجودی و کاهش تقاضا، بیشتر بدلیل ضعیف شدن اقتصاد چین، تقریبا نصف شده است.

تحلیلگران یادآور شدند بازگشت ایران به بازارهای جهانی ممکن است تاثیر نسبتا اندکی در قیمت ها در روزهای آینده داشته باشد، زیرا چنین انتظاری می رفت.

گاردین می نویسد پایان تحریم ها همچنین به این معنا است که بانک های ایران بزودی ارتباط های خود را با سیستم مالی اروپا برقرار خواهند ساخت.

XS
SM
MD
LG