لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

رشد اقتصادی چین در سه‌ماهه دوم سال به‌شدت کاهش یافت


اقتصاد چین
اقتصاد چین

رشد اقتصادی چین در سه‌ماهه دوم سال جاری به دلیل قرنطینه‌های گسترده ناشی از همه‌گیری کووید-١٩ و چشم‌انداز تیره اقتصاد جهانی در ماه‌های آتی، به شدت کاهش یافت.

طبق آمارهای رسمی که روز جمعه منتشر شد، تولید ناخالص داخلی چین در سه‌ماهه دوم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ناچیز ۴ دهم درصدی داشته که به استثنای انقباض نزدیک به ٧ درصدی سال ٢٠٢٠ به دلیل کووید-١٩، بدترین نمایش اقتصادی چین از سال ١٩٩٢ است.

این در حالی است که رشد اقتصادی چین در سه‌ماهه نخست سال جاری ۴.٨ درصدی بوده است.

همچنین تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه دوم نسبت به سه‌ماهه نخست سال جاری، ٢.۶ درصد کاهش یافت درحالیکه پیش‌بینی می‌شد این کاهش ١.۵ درصد باشد.

همچنین تولید ناخالص داخلی چین در نیمه نخست سال جاری به میزان ٢ و نیم درصد نسبت به سال قبل رشد و ارزش یوان، واحد پول ملی چین، نیز به کمترین میزان طی دو ماه اخیر سقوط کرده است.

طی ماه‌های مارس و آوریل، قرنطینه‌های کامل یا جزئی در مراکز عمده شهری از جمله شانگهای که تولید ناخالص داخلی آن نزدیک به ۱٣.٧ درصد کاهش یافت، وضع شد. در این مدت تولید در پکن، پایتخت چین، نسبت به مدت مشابه در سال قبل به میزان ٢.٩ درصد کاهش یافت.

درحالیکه بسیاری از محدودیت‌ها از آن زمان برداشته شده‌اند و داده‌های ماه ژوئن حاکی از بهبود اقتصادی است، تحلیلگران انتظار بهبود سریع اقتصاد چین را ندارند. پکن در بحبوحه گسترش ناگهانی موارد ابتلا به کووید-١٩ و رکود عمیق بازار املاک و همچنین چشم‌انداز تیره اقتصاد جهانی، همچنان به سیاست سختگیرانه خود مبنی بر به صفر رساندن موارد ابتلا به ویروس کرونا پایبند است.

XS
SM
MD
LG