لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

سالگرد لشکرکشی پوتین به اوکراین؛ آمریکا تحریم‌های تازه علیه روسیه و ایران وضع کرد


پوتین. آرشیو
پوتین. آرشیو

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا روز جمعه و همزمان با نخستین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، با انتشار چهار قانون محدودیت‌های صادراتی جدیدی علیه ایران، روسیه، بلاروس، و چندین سازمان در دیگر کشورها به دلیل حمایت آنها از لشکرکشی پوتین وضع کرد.

هدف از نخستین قانون، افزایش کارایی تحریم‌های چندجانبه علیه کرملین از طریق محدودکردن دسترسی به اقلامی است که سبب افزایش توانایی نظامی روسیه می‌شود و منابع درآمدی تقویت‌کننده این توانایی‌ها تست.

قانون دوم محدودیت‌های صادراتی جدیدی علیه ایران، روسیه، و بلاروس به منظور رسیدگی به استفاده لشکریان پوتین از پهپادهای ایرانی در تهاجم به اوکراین وضع می‌کند.

قانون‌های سوم و چهارم نیز نهادها و سازمان‌های روس و غیرروس بیشتری را به فهرست حامیان تداوم تجاوزگری روسیه علیه اوکراین اضافه می‌کند.

از طرف دیگر، وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز روز جمعه بیش از ۶۰ فرد و نهاد روس همدست در تجاوزگری پوتین به اوکراین، از جمله چندین وزیر و مقام بلندپایه، را تحریم کرد.

وزارت امور خارجه همچنین محدودیت‌های روادیدی علیه هزار و ٢١٩ مقام نظامی روسیه وضع کرد.

تحریم ده‌ها بانک و موسسه مالی روسیه‌ای و غیر روسیه‌ای و نیز افزایش تعرفه بر کالاهای وارداتی از روسیه، از دیگر اقدامات ایالات متحده در روز جمعه برای تضعیف ماشین جنگ‌ پوتین علیه اوکراین بود.

XS
SM
MD
LG