لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

در انفجار بمب در چین ۳۱ نفر کشته شدند


در انفجار بمب در یک بازار شلوغ در شین جیانگ در غرب چین، دست کم ۳۱ نفر کشته شدند، اما کسی تاکنون مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

خبرگزاری شین هوا گزارش داد دو خودرو شاسی بلند روز پنجشنبه گروهی از مردم که در بازار بودند را زیر گرفتند و بیش از ۹۰ نفر مجروح شدند.

به گفته شاهدان عینی، سپس مواد منفجره را از داخل خودروها به بیرون پرتاب کردند که بیش از ۱۲ صدای انفجار شنیده شد. این گزارش می افزاید یکی از خودروها منفجر شد، اما سرنوشت خودروی دوم روشن نیست.

تصاویری که در رسانه های اجتماعی پست شد، شعله های آتش و ستون های بزرگ دود را که از محل بر می خاست نشان می داد.

کارمند یک هتل در نزدیک محل حادثه به صدای آمریکا گفت «نظم برقرار می شود. وضع آرام است. ماموران پلیس و سربازان در چهارراه ها و محل های عمومی گشت می زنند.»

این حادثه جدیدترین حمله به شین جیانگ، مرکز اقلیت اویغور است؛ چین جدایی خواهان مسلمان را مسئول اکثر رویدادهای خشونت آمیز در منطقه می داند.

رییس جمهوری چین عهد کرد کسانی را که تروریست نامید بشدت مجازات کند. سخنگوی وزارت امور خارجه، مهاجمان را «ضد انسان» خواند.

یک عضو مدرسه پزشکی در اورومکی ، جدایی خواهان را مسئول دانست. گروه های تبعیدی اویغور می گویند حملات از محدودیت های سنگین بر زندگی مذهبی اویغورها ناشی می شود.

چین با تروریسم، جدایی طلبان و افراطگرایی در شین جیانگ و تبت، که آنها را سه اهریمن می نامد در نبرد بوده است.
XS
SM
MD
LG