لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

چین می گوید حمله مهاجمان در قطار اقدامی تروریستی بود


مقامات چینی می گویند شامگاه شنبه تروریست های جدایی خواه طی حمله ای خونین در قطاری که در مرکز استان یونان در جنوب غرب کشور حرکت می کرد، دست کم ۳۳ کشته و بیش از ۱۳۰ مجروح برجای گذاشتند.

شاهدان عینی گفته اند که بیش از ده مهاجم سیاه پوش که قمه های بزرگ در دست داشتند به مسافران قطار حمله کردند.

حمله در داخل قطار و در نزدیکی محل گرفتن بلیط آغاز شد. رسانه ها می گویند چهار تن از مهاجمان به ضرب گلوله کشته شد و یک مهاجم زن بازداشت شد. مهاجمان دیگر فراری اند.

جزئیات زیادی از ماجرا منتشر نشده اما مقامات می گویند شواهد نشان می دهد حمله از سوی جدایی طلبان منطقه شینجینگ در غرب چین ترتیب داده شد.

رسانه های چینی واقعه فوق را ۱۱ سپتامبر چین نام نهاده اند. خبرگزاری رسمی شین هوا گفته است تروریست ها باید با مشت آهنین مجازات شوند.

شین هوا تصمیم اخیر شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین برای تشکیل یک کمیته امنیت ملی را ستوده است.
آقای شی خواستار توقف اقدامات تروریستی شده است. حمله به قطار دومین حمله در شش ماه اخیر است که مسئولان آن را به جدایی طلبان شین جیانگ نسبت داده اند.

اکتبر گذشته، مقامات چین مسلمانان جدایی طلب اویغور را به خاطر بردن یک اتومبیل جیپ به شهر ممنوعه در پکن متهم ساختند و آن را یک اقدام تروریستی خواندند. در این رویداد پنج نفر کشته و ده ها تن مجروح شدند.

حمله به قطار در شامگاه شنبه، همزمان است با برگزاری نشست سالانه قانونگذاران و مشاوران سیاسی در چین.

یین ژوئو، رئیس هیات مشاوران نیروی دریایی چین گفت «حمله اخیر کاملا برنامه ریزی شده بود و به مسائل قومی و مذهبی ربطی نداشت. این حمله یک مسئله تروریستی مرتبط با نیروهای تروریستی خارج از کشور است.»

پکن همواره ناآرامی های شینجیانگ را به «تروریست های اویغور» مرتبط با جنبش اسلامی ترکستان شرقی نسبت داده است. چین می گوید اعضای این گروه در کشورهای خارجی آموزش دیده اند.

برخی تحلیلگران می گویند چین نقش نیروهای خارجی در ناآرامی ها را پررنگ جلوه می دهد. آنان می گویند سیاست های دولت در شینجیانگ و تنش های قومی، سرمنشاء مشکلات است.
XS
SM
MD
LG