لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

ابراز نگرانی آمریکا از تبعیض علیه مسلمانان چین


یک مسجد مسلمانان اویغور در سین کیانگ چین
یک مسجد مسلمانان اویغور در سین کیانگ چین
ایالات متحده خواهان بررسی شفاف و دقیق درگیری شده که در سین کیانگ در شمال غربی چین ۲۱ نفر را کشته است.

پاتریک ونترل سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید خشونت روز سه شنبه در سین کیانگ مایه نگرانی عمیق واشنگتن شده است. پکن بی درنگ این واقعه را حمله ای تروریستی خواند.

درگیری های روز سه شنبه از خانه ای آغاز شد که در آن به گزارش رسانه های دولتی چین افرادی مشکوک با سلاح سرد (کارد) این درگیری را آغاز کردند.

خشونتی که در پی این درگیری بالا گرفت، به کشته شدن ۱۵ تن از مأموران پلیس و مقام های محلی انجامید. ۶ تن از اعضای باندی که گفته می شود این درگیری را آغاز کردند نیز کشته، و ۸ نفر دیگر از آنها بازداشت شدند.

یکی از مقام های محلی در گفت و گو با یک نشریه حزب کمونیست چین گفت که این گروه تروریستی قصد داشته طرح حمله ای پیچیده را که از قبل برنامه ریزی کرده بوده، اجرا کند و افزوده که این درگیری توسط گروهی آغاز شده که در فعالیت های سیاسی دست دارند که برگرفته از دیدگاه های مذهبی افراطی آنهاست.

این، اتهامی است که هر از گاه، علیه اعضای جامعه سین کیانگ که اغلب آنها مسلمانان اویغور هستند، طرح می شود.

از سوی دیگر، مجمع جهانی مسلمانان اویغور اعلام کرده است که این درگیری ها در پی تیراندازی نیروهای دولتی به یک جوان اویغور و جان باختن وی آغاز شد.

جیمز لایبولد، محقق جمعیت های اقلیت چین، که در پکن فعالیت پژوهشی می کند، به صدای آمریکا می گوید که باور و بررسی ادعاهای دولت چین باید با احتیاط فراوان همراه باشد. وی می گوید یافتن واقعیت ماجرا در چنین مواردی بسیار مشکل است.

آقای لایبولد می افزاید که دولت چین به سرعت برای درگیری هایی از این دست، مقصر معرفی می کند و اغلب اتهامات خود را متوجه جامعه مسلمان می کند و برای این منظور، از واژه هایی چون تروریسم، جهادگرا، و افراط گرای اسلامی بسیار بهره می بَرد، اما واقعیت ماجرا در مواردی این چنین، پیچیده است و درک آن دشوار.

تحلیلگران امور چین برآنند که هم دولت آن کشور و هم مجمع جهانی مسلمانان اویغور در تلاشند تا جریان هایی این چنین را به سود خود تمام کنند و قصدشان جلب نظر جامعه بین المللی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در جلسه توجیهی روزانه آن وزارتخانه گفت که ایالات متحده عمیقاً نگران گزارش هایی است که حاکی از اعمال تبعیض و محدودیت علیه اویغورها و دیگر گروه های مسلمان چین است و از پکن می خواهد به اعمال سیاست هایی که هدفشان ایجاد محدودیت برای انجام فرایض دینی در چین است، پایان دهد.
XS
SM
MD
LG