لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۸

حذف نماد شوروی از تمثال شهری «مادر اوکراین» در کی‌یف


حذف نماد شوروی از تمثال شهری

کارگران در کی‌یف روز یکشنبه ۱۵مرداد، نشان ملی اوکراین (نیزه سه شاخه) را بر روی تمثال شهری «مادر اوکراین» در این شهر نصب و آن را با نماد قدیمی شوروی که روی آن نقش بسته بود، جایگزین کردند.

این بنای یادبود، مجسمه فولادی ۶۲ متری (۲۰۰ فوتی) از یک زن جنگجو، در سال ۱۹۸۱ بر بالای تپه‌ای در ساحل راست رودخانه دنیپرو ساخته شد. این چهره که به شرق خیره شده است، یک شمشیر ۱۶ متری (۵۲ فوت) در دست راست خود و یک سپر به طول هشت متر در دست چپ خود دارد. در اصل بر روی این سپر نشان اتحاد جماهیر شوروی یعنی چکش و داسی در میان خوشه‌های گندم، نقش بسته بود.

تغییر نمادهای شوروی در اوکراین
تغییر نمادهای شوروی در اوکراین

اوکراین در سال ۲۰۱۵، یک سال پس از آن که روسیه کریمه را اشغال و ضمیمه خود کرد و به حمایت از نیروهای نیابتی جدایی طلب در شرق این کشور پرداخت، نمادهای شوروی را غیرقانونی اعلام کرد.

در سرتاسر اوکراین، صدها مجسمه شاعر روس و ژنرال‌های شوروی تخریب شده و نقاشی‌های دیواری هنری و تبلیغاتی عمومی پوشانده یا برداشته شدند.

از آن زمان هزاران خیابان و ده‌ها شهر و روستا را تغییر نام دادند. به خیابان‌ها و میدان‌هایی که پیش از این به نام رهبران یا ژنرال‌های اتحاد جماهیر شوروی نام‌گذاری می‌شد، نام‌هایی مرتبط با تاریخ ملی، اوکراینی‌های برجسته یا دوستان مردم اوکراین مانند سناتور فقید ایالات متحده، جان مک‌کین، داده شده است.

این اقدام که اوکراین پس از حمله روسیه به این کشور در سال گذشته آن را تشدید کرده است، ریشه در جنبشی به نام «پاک‌سازی خاطرات اتحاد جماهیر شوروی» دارد.

XS
SM
MD
LG