لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

شواهد «غیر‌قابل انکار» از دخالت جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین در معرض دید عموم


آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، با دعوت از مقامات دیگر کشورها برای دیدن بقایای پهپادهای سرنگون شده جمهوری اسلامی در اوکراین و شمال عراق اعلام کرد «شواهد و مدارکی غیر قابل انکاری» از «دست داشتن جمهوری اسلامی» در «جنگ اوکراین» در اختیار دارد.

به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی، بخش‌هایی از بال‌های پهپاد شاهد ۱۳۱، موتور و پهپادهای دست نخورده با طرح بدنه و حتی شماره سریال‌های مشابه به نمایش عموم درآمده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا بر این باورند که پهپادهای شاهد ۱۳۱، فاقد تجهیزات الکترونیکی پیشرفته هستند اما با حمل کلاهک انفجاری ۲۰ کیلوگرمی، می‌توانند با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز می‌کنند.

یکی از کارشناسان آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا به خبرنگاران گفت هدف از نشان دادن این شواهد به مقام‌های خارجی و اعضای کنگره، تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی و ثابت کردن این موضوع است که پهپادهایی که با آنها به مناطق غیرنظامی در اوکراین حمله می‌شود، طراحی و ساخت ایران هستند.

یکی دیگر از سخنگویان آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا هم گفت حمایت ایران از روسیه در حمله به اوکراین همزمان با کمک مسکو به تهران در پیشبرد برنامه فضایی و توسعه برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی ، از عمق شراکت دو کشور حکایت دارد.

پیش‌تر جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید، با اشاره به «جنگ وحشیانه روسیه» در اوکراین، جزئیاتی از «ابعاد پنهان» همکاری‌های نظامی «فزاینده و تمام عیار» بین روسیه و جمهوری‌ اسلامی را آشکار کرده بود.

این مقام رسانه‌ای کاخ سفید گفت که جمهوری‌ اسلامی با وجود ادعا‌های فریب‌کارانه مبنی بر عدم مداخله، همچنان با ارسال «جنگ‌افزارهای مرگبار» به روسیه، بر آتش جنگ خانمان‌سوز اوکراین می‌دمد.

جان کربی با نمایش تصاویر ماهواره‌ای گفت که روسیه تا ماه مه، صدها فروند پهپاد تهاجمی انتحاری و همچنین تجهیزات مرتبط با تولید پهپاد را از جمهوری اسلامی ایران تحویل گرفته است.

XS
SM
MD
LG