لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

واکنش کاربران ایرانی به استفاده از «عملیات ویژه» از سوی رسانه‌های حکومتی در پوشش تحولات اوکراین


اعتراض گروهی از شهروندان ایرانی به حمله نظامی روسیه به اوکراین- تهران
اعتراض گروهی از شهروندان ایرانی به حمله نظامی روسیه به اوکراین- تهران

چهار روز پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین و ادامه واکنش‌های جهانی به این تهاجم همه‌جانبه، رسانه‌های جمهوری اسلامی کماکان سعی دارند با نادیده گرفتن ماهیت تهاجم روسیه، به غرب ستیزی خود ادامه دهند و این تهاجم نظامی را «عملیات ویژه» بنامند.

با این حال واکنش مردم ایران با واکنش رسمی دولت در رابطه با حمله نظامی روسیه به اوکراین کاملا متفاوت است و گروهی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی نسبت به ادبیات استفاده شده از سوی رسانه‌های رسمی واکنش نشان دادند.

حسین رزاق،‌ شهروند ایرانی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌ دارد با اشاره به اینکه رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران برای انتشار اخبار حمله روسیه به اوکراین از «عملیات ویژه» و یا «پاسخ به تجاوزات اوکراین» استفاده می‌کنند نوشت: «رئیس دولت هم آرزو کرده این حمله به نفع منطقه باشد. گویی در یکی از مستعمرات روس زندگی میکنیم.»

سارا معصومی،‌ خبرنگار نیز در واکنش به استفاده از کلماتی همچون «عملیات ویژه» در توئیتر خود خطاب به برخی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ایرانی نوشت: «خبرنگار از صاحب قدرت نمی‌پرسد تو برای من تعیین کن چه کلمه ای را به کار ببرم همکار محترم! در ضمن اقدام روسیه هم تجاوز نظامی است.»

کاربر دیگری به نام پیام پورفلاح نیز با انتشار تصاویر منتسب به سرقت سربازان روسی از اموال مردم اوکراین در توئیتر خود نوشت:«سرقت اموال مردم و بانک‌های اوکراین هم ظاهرا جزو عملیات ویژه روسیه بوده!!»

محمد درویش، پژوهشگر و فعال حوزه محیط زیست نیز با انتشار تصویر یکی از رسانه‌های ایران که حمله نظامی روسیه به اوکراین را «عملیات ویژه» اعلام کرده است در توئتیر خود نوشت: «خیلی چیزها را ممکنه مردم فراموش کنند؛ اما هرگز یادشان نخواهد رفت که رسانه رسمی جمهوری اسلامی به تجاوز علیه یک کشور عضو سازمان ملل، گفت: عملیات ویژه نظامی»

سینا ولی‌الله، مجری و برنامه ساز نیز طی روزهای گذشته در واکنش به اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران، در توئتیر خود نوشت: «یعنی عراق چهل سال پیش تو کشور ما عملیات ویژه داشته ما اشتباهی فکر می‌کردیم تجاوز و جنگ بوده؟!»

کاربر دیگری در واکنش به واژه‌های استفاده شده در اخبار و گزارش‌های رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حمله نظامی روسیه به اوکراین در توئیتر خود نوشت: «رهبران جمهوری اسلامی حتی در انتخاب کلمات و بیان مواضع هم استقلالی از خود ندارند. همه دنیا حمله روسیه رو تجاوز خونده حاکمیت ما عملیات ویژه... مستعمره بودن که شاخ و دم نداره!!!»

با این حال روزنامه‌های چاپ ایران بدون اشاره به متجاوز بودن روسیه و بی اعتنایی آن به معاهده‌های بین المللی، سعی دارند اعلام کنند که جنگ بر اثر اعتماد اوکراین به غرب بوده است.

تنش بین روسیه و اوکراین به سال ۲۰۱۳ باز می‌گردد. دو کشور توافق صلح امضا کردند اما از دو ماه پیش روسیه بیش از ۱۵۰ هزار نیروی نظامی در مرز اوکراین مستقر کرد و بامداد روز پنجشنبه ۵ اسفند،‌ ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه فرمان عملیات نظامی در اوکراین را صادر کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در نطقی تلویزیونی و در پاسخ به تهاجم روسیه به اوکراین گفت پوتین تجاوزگر است، او این جنگ را انتخاب کرده و متحمل هزینه‌های آن خواهد شد. آمریکا روز جمعه ۶ اسفند، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه را تحریم کرد.

XS
SM
MD
LG